ZABAWY KUCHENNE

Za oknem coraz bardziej szaro, buro i ponuro. Zimny wiatr i niskie temperatury nastrajają nas do spędzania czasu w ciepłym, przytulnym domu. Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, niektórzy już myślą, o świątecznych wypiekach. Korzystając z tego, zachęcam do spędzenia kilku dłuższych chwil ze swoimi dziećmi, właśnie w kuchni, na wspólnym gotowaniu. Zapewniam, że wszyscy na tym skorzystacie, bo zalet kuchennych „zabaw” jest bardzo dużo:

• Wspólnie spędzony czas – nie do przecenienia, nie do nadrobienia, nie do kupienia.
  • Umacnianie więzi rodzinnych.
  • Zabawy sensoryczne (zagniatanie ciasta, wałkowanie, lepienie, wycinanie kształtów, dotykania i obcowanie z substancjami o różnej fakturze i strukturze – klejące, ziarniste, gładkie…)
  • Ćwiczenia koordynacji ręka – oko.
  • Różnorodne doznania smakowe.
  • Rozwój kompetencji matematycznych (odmierzanie produktów według miary, wagi, nauka posługiwania się wagą, przeliczanie miar i wag).
  • Ćwiczenia pomięci, logicznego rozumowania.
  • Doskonalenie umiejętności czytania np. przepisu.
  • Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro.
  • Rozwijanie poczucia własnej wartości. Duma z tego, że potrafię sam.
  • Doskonalenie postawy świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dóbr natury.

Skoro już wszystkich namówiłam na wspólne „kucharzowanie”, czas na przepisy, oczywiście zdrowe :)

ZDROWE SŁODYCZE - Alaantkoweblw (mnóstwo inspiracji i porad dotyczących gotowania z dziećmi i dla dzieci, proste, zdrowe i smaczne przepisy)

Rodzinne gotowanie: 10 prostych przepisów, które możesz zrobić z dziećmi | Super Rodzina (super-rodzina.pl) (dokładnie jak w opisie, super proste przepisy na dania bardzo lubiane przez dzieci)
Opracowała: Maria Dąbrowska