Z życia przedszkola rok 2023/2024

 

23. 11. 2023 r. - Teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem „Legenda o smoku wawelskim”

Do naszego przedszkola zawitał Teatr Lalek „Kukiełka” z Ptaszkowej. Przedszkolaki obejrzeli spektakl kukiełkowy pt. „ Legenda o smoku wawelskim”. Widzom bardzo podobały się przygody dzielnego szewca Skuby, który pokonał złego smoka. Oglądając bajkę dzieci nauczyły się, że problemów nie warto załatwiać i rozwiązywać siłą, lecz liczy się pomysłowość i spryt. Widzowie poznali także historię Krakowa, najbardziej znane zabytki dawnej stolicy Polski. Przedstawienie zachwyciło wszystkich efektami specjalnymi w postaci dymów scenicznych. Po spektaklu dzieci miały okazję podyskutować  z aktorami na temat obejrzanego spektaklu oraz poznali cechy charakterystyczne lalek wykorzystanych w bajce- kukiełki i lalki hawajki.

22. 11. 2023 r. - Dzień Zdrowego Gotowania

Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy Panią Iwonkę  Szefową kuchni, która codziennie nam gotuje. Dziś przyszła do nas z lekcją pokazową: „Jak zrobić pyszny i zdrowy koktajl?”.  Dzieci miały okazję przypomnieć sobie nazwy różnych owoców i warzyw, z których powstał koktajl, a potem wypić, bądź skosztować na drugie śniadanie. Pani Iwonko dziękujemy!!!

15.11. 2023 r. - Dzień Zdrowego Jedzenia

Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Dzień zdrowego jedzenia, w czasie którego samodzielnie przygotowywaliśmy pyszne, kolorowe, a przede wszystkim zdrowe śniadanie oraz utrwalaliśmy zdrowe nawyki żywieniowe.

10. 11. 2023 r. -  Obchody kolejnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowały Wychowawczynie wraz z dziećmi z zerówki. Akademia przede wszystkim  przypomniała tamte ciężkie czasy, ale także wzbudziła w nas refleksje. 11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu- symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne .

     Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przedszkolaki recytowaly wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewaly pieśni patriotyczne. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn: „Jeszcze Polska nie zginęła”. 

31. 10. 2023 r. - ” Bal świętego Zygmunta”

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy 201 urodziny św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - Patrona naszego przedszkola. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w strojach swoich patronów od chrztu świętego lub swoich ulubionych świętych. Zabawy było co nie miara przy znanych piosenkach religijnych. Dzieci również zaprezentowały swoje stroje, a także poczęstowały się tortem z babeczek upieczonym przez nasze kochane panie z kuchni.
Święty Zygmuncie Szczęsny Feliński  Patronie naszego przedszkola módl się za nami.

18. 10. 2023 r. - Milion dzieci modli się na różańcu

Dzisiaj dzieci z przedszkola wraz z wychowawcami i personelem udały się do pobliskiego Kościoła i włączyły się w coroczną inicjatywę modlitewną „Milion dzieci modli się na Różańcu”. Jej celem była modlitwa o pokój i jedność na całym świecie.

16. 10. 202023 r. - Wycieczka do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie

Grupa „Zajączków” wybrała się na wycieczkę do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Na wyprawie przeżyliśmy niemało: Długą trasę z przesiadkami, zajęcia edukacyjne dotyczące poboru wody do badań oraz bakterii w niej żyjących, naukę prawidłowego mycia rąk i sprawdzanie które ręce są dobrze wyczyszczone, oglądanie wystawy grzybów jadalnych i trujących, a także zajęcia dotyczące właściwego doboru plecaka i jego ciężaru, a następnie piknik w parku. Dzieci sprawiły się znakomicie, okazały się świetnymi podróżnikami, doskonale orientującymi się w terenie, numerach autobusów oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

06. 10. 2023 r. - Zajęcia bibliotekarskie grupy: „Wiewiórki”

W dniu dzisiejszym grupa: „Wiewiórki uczestniczyła w zajęciach bibliotekarskich w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie z Filią 5 w Budziwoju. Zajęcia te miały na celu budzenie zainteresowania książkami; przypomnienie o konieczności szanowania książek. W trakcie ich trwania dzieci wysłuchały opowiadania: „Skąd się wzięła nazwa Budziwój?” , a  następnie mogły poczuć się jak w teatrze bowiem odgrywały scenkę opowiadającą również o tym za pomocą cieni.W  międzyczasie dzieci uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, które przyniosły im wiele radości.

04. 10. 2023 r. Teatrzyk Eden” - „Wieża do nieba”

W środę, 04 października dzieci miały przyjemność oglądać przedstawienie „Wieża do nieba” w wykonaniu Teatru Eden z Wieliczki. Ta grupa aktorów gościła u nas już nie jeden raz. Jest to Teatr niezwykły, który edukuje i wychowuje, przekazując w atrakcyjny sposób uniwersalne, chrześcijańskie wartości; uczy jak być dobrym człowiekiem.

Tym razem mogliśmy być świadkami życia królowej, która uważała siebie za najważniejszą, najlepszą, przez co chciała górować nad innymi. Dzieci przekonały się, że bycie „pępkiem świata” nie prowadzi do niczego dobrego i że nikt nie może stawiać siebie nad innymi, gdyż każdy jest jednakowo ważny. Natomiast najważniejszym, który powinien być na pierwszym miejscu dla każdego z nas, jest oczywiście Pan Bóg.

03. 10. 2023 r. - Mecz Tatusiów

03. 10. 2023 r. na  Orliku przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 7 odbył się „Mecz Tatusiów”  z naszego przedszkola w piłce nożnej. Uczestnikami tego meczu oczywiście były też dzieci wraz z wychowawcami.  Dodatkowo jeszcze towarzyszyła nam młodzież szkolna.  Pojedynek był zacięty, obie drużyny walczyły do ostatniej minuty. Atmosfera na boisku była niemalże taka sama jak na Mistrzostwach Świata. Dzieci i młodzież skandowała. Każdy przedszkolak dodawał w ten sposób motywacji swoim tatusiom na boisku. Emocji było sporo. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem: 10 : 4. Wszyscy jednak byli bardzo zadowoleni z rozgrywek dobrze się bawiąc. Na koniec odbyło się zdjęcie pamiątkowe na boisku. Po czym na Przedszkolnym  Placu Zabaw rozdane były dyplomy, co zostało też uwiecznionie pamiątkowym zdjęciem. Na koniec odbył się uroczysty poczęstunek.

28. 09. 2023 r. - Koronka ulicami miast

W czwartek, 28 września, o godz. 15.00 wierni z całego świata zjednoczyli się na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Inicjatywa ta odbywała się na placach i ulicach. W tym roku w wydarzenie włączyli się żołnierze i więźniowie. Także i my dzieci wraz z wychowawcami podjęliśmy tę modlitwę gromadząc się przy Krzyżu Misyjnym przy naszym Kościele. Modlitwie przewodniczył ks. Proboszcz z tutejszej parafii. W tym roku modliliśmy się o pokój na świecie.

27. 09. 2023 r. - Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego

Po uprzednio przeprowadzonych zajęciach z ruchu drogowego dzieci z grupy: „Zajączki” i „Wiewiórki” wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Miasteczka Ruchu Drogowego. Tam mogły poczuć się jak na prawdziwej ulicy i wcielić w życie zdobyte wiadomości. Wykorzystując hulajnogi dzieci poruszały się po specjalnie przygotowanych trasach zachowując przepisy obowiązujące w ruchu drogowym. Dzięki zamontowanej sygnalizacji świetlnej i znakom drogowym mogły także poćwiczyć właściwe przechodzenie przez ulicę. Dodatkową atrakcją był ciekawy "lotniczy plac zabaw" z wieżą kontroli lotów na którym dzieci mogły się pobawić.

20. 09. 202023 r. - Dzień Przedszkolaka!

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka! W zabawie w podchody zostaliśmy "Poszukiwaczami Skarbu", która przysporzyła nam wiele radości i pozytywnych wrażeń. Okazało się, że każdy z nas jest wspaniałym Skarbem! Jesteśmy ukochanymi Dziećmi Boga i Skarbami dla: naszych Rodziców, bliskich, wychowawczyń w przedszkolu, itd. Znaleźliśmy też niespodziankę, a w niej medale Dzielnego Przedszkolaka i balony dla każdego!

19. 09. 2023 r. Teatr Lalek Bajka : „Magiczne słowa”

19 września gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru Lalek BAJKA z przedstawieniem „Magiczne słowa”. Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły dzieje dziewczynki, która była kapryśna, zarozumiała i nie słuchała mamy. Nigdy też nie używała słów grzecznościowych takich jak:: proszę, przepraszam, dziękuję. Pewnego razu uciekła z domu, aby szukać lepszego życia. Przygody, jakie przeżyła dziewczynka, czyli spotkanie z liskiem, konikiem nauczyły ją grzeczności i z pokorą wróciła do domu, przepraszając mamę i siostrę. Od tej pory już bardzo często starała się używać słów: proszę, przepraszam, dziękuję. To jest tez lekcja dla naszych przedszkolaków, aby o nich nie zapominać w życiu codziennym, sprawiając w ten sposób innym radość i wywołując uśmiech na twarzy rówieśników, Pań i Sióstr.

17. 09. 2023 r. - Msza św. Przedszkolna

Dziś w III niedzielę miesiąca spotkaliśmy się na Mszy św. z udziałem dzieci i rodziców naszego przedszkola, aby wielbić Boga swoją obecnością. Poprzez śpiew i aktywne zaangażowanie dawaliśmy świadectwo przynależności do Kościoła. W kazaniu wygłoszonym do dzieci przez księdza Szymona usłyszeliśmy, że Jezus odpowiadając na pytanie o przebaczenie, ukazuje swoim uczniom zupełnie nowy wymiar Królestwa Niebieskiego. Uświadomił On również dzieciom, że postawa Jezusa jest zaproszeniem dla wszystkich do Jego naśladowania. "Każdego dnia możemy uobecnić Królestwo Niebieskie na ziemi za każdym razem, gdy przypominamy sobie o miłosierdziu i miłości Boga do nas oraz o Jego powołaniu, abyśmy byli podobni do Niego".

13. 09. 2023 r. - Msza święta na rozpoczęcie roku przedszkolnego

11 września nasza Przedszkolna Rodzina zebrała się przy ołtarzu w Kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Budziwoju, aby prosić Maryję oraz naszego Patrona Zygmunta Szczęsnego Felińskiego o wszelkie potrzebne łaski w nowym roku przedszkolnym 2023/2024.

Podczas celebrowanej Mszy świętej przez księdza Proboszcza i innych obecnych księży s. Anielka akompaniując na gitarze zachęcała do śpiewania pieśni i  religijnych. Szczególnie przejmująco i z ogromnym zapałem zabrzmiała ulubiona pieśń Święty Zygmuncie prowadź nas… w wykonaniu wszystkich zgromadzonych.

Podczas kazania skierowanego do dzieci i rodziców ks. Proboszcz zachęcał do wcielania w życie troski o każdego młodego człowieka, nawet tego najmłodszego oraz do naśladowania cnót Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Patrona naszego Przedszkola,  do krzewienia wiary w młodym pokoleniu. Dziękujemy Księdzu za ciekawe kazanie, a wszystkim rodzicom i przedszkolakom za piękny śpiew, zaangażowanie i wspólną modlitwę.

04. 09. 2023 r. -  Rozpoczęcie roku przedszkolnego

4 września rozpoczął się nowy rok przedszkolny. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje i nadszedł czas na wspólną zabawę i naukę w przedszkolu. O godzinie 11 dzieci wraz z nauczycielami i całym Personelem zgromadziliśmy się w Kościele, aby podziękować za czas wolny i powierzyć te kolejne dni, co przed nami. Następnie przedszkolaki wyruszyły do swoich grup, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają dopiero pierwsze kroki. Dzieci z najmłodszej grupy przezwyciężają pierwsze rozłąki z rodzicami. Trochę żal rozstawać się z mamą, jednak koledzy i całe mnóstwo zabawek pomagają wejść do sali. Nauczycielki bardzo starają się pomóc dzieciom zaadaptować w nowym środowisku. Życzymy wszystkim dzieciom radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. Aby ten nadchodzący rok był okazją do zdobywania nowych doświadczeń i pierwszych kontaktów rówieśniczych. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.© 2023 Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Z. Sz. Felińskiego
ul. Ks. Kazimierza Guzego 4, 35-317 Rzeszów