Z życia przedszkola rok 2023/2024

 

09.05.2024 r. - Spotkanie z Panem Pszczelarzem

Przedszkolaki miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie opowiadania poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Zdobyły też informację, jak odróżnić u pszczół samca od samicy oraz jak rozpoznać królową Na koniec mogły im się przyjrzeć z bliska Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.

08.05.2024 r. - Spektakl pt.: "Trzy świnki"

Dzieci z naszego przedszkola oglądały spektakl: „Trzy świnki", który odbył się w RDK w Budziwoju. To swobodne przekształcenie znanej i bardzo lubianej opowieści, pochodzącej ze zbioru baśni braci Grimm. Tytułowe Świnki zachorowały na ... nudę. Nie chcą się bawić z innymi zwierzętami, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż.... Jednak bojaźń przed wilkiem zmotywowała ich do budowania. Oczywiście najsolidniejszy dom okazał się z cegieł. Tym sposobem świnka, która go zbudowała przechytrzyła wilka. Na koniec dzieci miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

17.04.2024 r. - Wyjazd do FANTAZJI 

Grupy: „Wiewiórki” i „Zajączki” bawiły się  dziś w Fantazji w Rzeszowie. To największe na Podkarpaciu i jedno z większych w Polsce centrum zabaw i rozrywki dla dzieci i rodziców. Liczne konstrukcje do zabawy, które składają się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni, sali luster i basenów z piłkami stanowiły doskonałą zabawę dla wszystkich dzieci. Były też dmuchańce, ślizgi, armatki na piłeczki, dziecięce pojazdy, oraz specjalnie przygotowany kącik malucha, z których również korzystały doskonale się bawiąc. Nic nie stanowiło dla nich problemu. Odważnie i z pełnym zaangażowaniem wznosiły budowle z wielkich klocków wykazując przy tym swoją wyobraźnię, pomysłowość. Do przedszkola wróciliśmy z uśmiechem na ustach, w pełni usatysfakcjonowani.

16.04.2024 r. - Koncert Mobilnej Filharmonii

„W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży” to kolejna odsłona z Mobilną Filharmonią, którą po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu.. Tym razem, dzięki muzyce odwiedzialiśmy różne zakątki kuli ziemskiej, poznając Australię, Brazylię, Argentynę, Europę, Amerykę Północną. Podczas muzycznej podróży zobaczyliśmy, że świat nie jest wcale duży. Za to jest bogaty w dźwięki, słowa, muzykę, śpiew, instrumenty, taniec oraz kolorowe stroje.  

15.04.2024 r. - Spotkanie z Panią Farmaceutką

Dzisiaj w przedszkolu odwiedziła nas Pani Ewelina,  farmaceutka. P. Ewelina opowiedziała nam o swojej pracy, przedstawiła asortyment apteki oraz zaprezentowała czym jest i do czego służy recepta. Razem z dziećmi przygotowała też leki recepturowe - maść oraz syrop na kaszel. Dzieci utrwaliły zasady postępowania z lekami i mamy nadzieję, że zawsze będą pamiętały, że stosujemy je tylko za zgodą i pod kontrolą dorosłych. Dziękujemy serdecznie
p. Ewelinie za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

11.04.2024 r. -  Odlotowy pokaz sów

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas nietypowi goście - 3 sowy (puszczyk, syczek indyjski, płomykówka). Dzieci miały możliwość poznać ich budowę, zwyczaje oraz miejsca występowania. Ta niezwykła żywa lekcja przyrody bardzo się dzieciom podobała.

04.04. 2024 r.  - Audycja muzyczna

W trakcie dzisiejszej audycji muzycznej szkoły YAMAHA poznaliśmy bliżej instrumenty dęte blaszane: puzon, puzon wentylowy, puzon mały, baryton, tubę oraz suzafon. Dzieci przy okazji mogły poćwiczyć na niektórych instrumentach. Słuchając utworów przy akompaniamencie tych instrumentów doskonale się bawiły.

27. 03.2024 r. - Życzenia Wielkanocne 

Wkroczyliśmy w Triduum Paschalne, które już bezpośrednio przygotowuje nas do ŚWIĄT WIELKANOCNYCH. W związku z tym w środę w przedszkolu spotkaliśmy się wszyscy wspólnie, aby sobie złożyć z tej okazji życzenia. Po nich uczestniczyliśmy w uroczystym śniadaniu. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – jajka, szynka… . Nie zabrakło Baranka, a także innych symboli wielkanocnych oraz pięknych stroików z bazi i bukszpanu oznaczających przyrodę, która budzi się do życia. Podczas spotkania przedszkolaki śpiewały pieśni i  piosenki związane ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa.. Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich dzieci.
Niech Jezus Zmartwychwstały obdarza nas zdrojem swych łask i umocnia w naszych Rodzinach wiarę, nadzieję
i miłość.     RADOSNEGO ALLELUJA !!!
                                                                                               

13. 03.2024 r. - Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa – to ostatnia niedziela Wielkiego Postu – uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jednocześnie w tą niedzielę mieliśmy naszą uroczystą Mszę przedszkolną, w której dzieci uczestniczyły przynosząc palmy zrobione wcześniej na warsztatach wraz z rodzicami. Dzieci niosąc palmy prezentowały je podczas procesji wokół Kościoła.  Przed nami głębokie przeżycia Świętego Triduum Paschalnego. Bądźmy w te Święte Dni blisko Jezusa abyśmy mogli
z głęboką wiarą cieszyć się Jego Zmartwychwstaniem.

13. 03.2024 r. - Teatrzyk Eden

Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć Teatrzyk Edem z opowieścią „O dobrym człowieku”. Ta historia przenosi nas w barwny świat starożytnej Jerozolimy, gdzie spotkamy sympatycznego kupca handlującego na tamtejszym targu.

Niestety, na jego drodze staje zbój, który pozbawia go dobytku i porzuca rannego na środku pustyni. Przechodzący obok ludzie, zajęci swoimi sprawami, są wobec naszego bohatera obojętni. Nieszczęśnik powoli traci nadzieję, że ktoś okaże mu wsparcie, współczucie
i pomoc…

Widzowie obserwując postępowanie bohaterów znajdą odpowiedź na pytanie kto to jest bliźni i na czym polega bezinteresowność

04.03.2024 r. - Audycja muzyczna

Dziś odwiedzili nas Muzycy Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tematyką spotkania były wybrane instrumenty dęte, a konkretnie flety. Podczas tej lekcji słuchaliśmy i oglądaliśmy: piszczałkę, ptasi gwizdek, flet poprzeczny, flet piccolo oraz flety proste: sopranowy, altowy, tenorowy i basowy.

13.02.2024 r. - Bal Karnawałowy w stylu sportowym

Bal karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykły dzień, którego dzieci wyczekują przez wiele tygodni. Jest wielką atrakcją bardzo, bardzo lubianą przez dzieci! Ten wyjątkowy dzień dostarcza wszystkim niesamowitych przeżyć i wiele radości. Tak też było w dniu 13.02.2024 r. W tym roku bal był pod hasłem: „Bal Sportowca”. Od rana w przedszkolu pojawiały się dzieci w różnych strojach sportowych. Dodatkowo wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kolorowe światła, koła, piłki i  wiele innych dekoracji zrobił na dzieciach ogromne wrażenia.

Zachęcone dzieci do tańca przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna doskonale się bawiły. Nie zabrakło w tym   wielu zabaw integrujących przedszkolaków. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości!

07.02.2024 r. - Akrobatyka

W środę, w naszym przedszkolu, mieliśmy ogromną przyjemność gościć uczennice, które pod czujnym okiem swojej trenerki zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom pokaz swoich umiejętności akrobatycznych. Występ małych akrobatek zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Po występach nasze akrobatki zaprosiły chętne dzieci do wspólnych ćwiczeń i zabaw na macie. Okazało się, że wśród naszych przedszkolaków jest sporo dzieci, które już teraz wykazują duży potencjał do tego rodzaju aktywności.

21. 01. 2024 r. - Msza św. przedszkolna

W kolejną trzecią niedzielę zgromadziliśmy się na przedszkolnej Mszy św. Tym razem usłyszeliśmy zaproszenie: „Pójdźcie za Mną!”. Do tego zaproszenia zachęcał nas też ks. Michał głosząc kazanie do dzieci i wskazując na to, że to Bóg szuka człowieka i zaprasza go do bardzo osobistego pójścia za Nim, by stać się ”rybakami ludzi”.

19. 01. 2024 r. - Teatr Lalek Kukiełka

Dzisiaj odwiedził nas Teatr Lalek Kukiełka z przedstawieniem "Szewczyk Dratewka". Wzruszające a zarazem pouczające opowiadanie dla najmłodszych, które uczy, że dobre uczynki zawsze wracają. Dynamika akcji sprawiła, że widzowie z zapartym tchem śledzili losy Dratewki od samego początku aż do jej końca. Przenośna scena na której rozgrywała się akcja była podświetlana, a samo  przedstawienie ubogacone było licznymi efektami specjalnymi w postaci dymów scenicznych oraz baniek mydlanych. Aktorzy starali się kilka chwil przeznaczyć na rozmowę z widzami – zadawali pytania z treści jak i również sami chętnie dyskutowali oraz odpowiadali na pytania widzów.  

16. 01. 2024 r. - Dzień Babci i Dziadka w grupie MISIÓW

W dniu 15 stycznia 2024 r. dzieci z grupy "Misie" przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i Dziadków. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie. Nasi artyści śpiewali pastorałki i kolędy, wykonywali układy taneczno-ruchowe. Całej tej uroczystości towarzyszyła przepiękna gama kolęd i pastorałek różnych wykonawców.

16. 01. 2024 r. - Dzień Babci i Dziadka w grupie WIEWIÓREK

Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku również postanowiłyśmy w grupie: „Wiewiórek” przeprowadzić tę uroczystość, integrując dom rodzinny, Dziadków i przedszkole, wprowadzając nastrój świąteczny oraz pokazując rodzicom i Dziadkom umiejętność prezentowania swoich umiejętności wokalno – recytatorskich przed najbliższymi.

Już przed 13 zaczęli pojawiać się pierwsi goście – rodzice, Babcie i Dziadkowie odświętnie ubrani. Przed wyjściem jeszcze krótka rozmowa dopingujaca wszystkich do występu – i weszliśmy do sali, zapełnionej po brzegi widownią. Na twarzach dzieci widać było wielkie przejęcie i zaangażowanie. Mimo choroby dzieci i niektórych nieobecności daliśmy radę. Dzieci doskonale się spisali. Otrzymali za to wielkie brawa.

15. 01. 2024 r. - Dzień Babci i Dziadka w grupie ZAJĄCZKÓW

            Wierszem i piosenką dzieci z grupy: „Zajączki” opowiedziały historię narodzin Jezusa.  Aktorzy znakomicie odegrali rolę Józefa i Maryi, Aniołów, Pasterzy oznajmiających wszystkim radosną nowinę o narodzeniu Jezuska, a także Trzech Króli, którzy przybyli złożyć pokłon Panu.  Przygotowane dekoracje ozdobiły świąteczną scenografię: żłobek z Jezuskiem, gwiazda betlejemska. Wspólny śpiew pięknych kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i świątecznych zwyczajów lecz, również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje między sobą i najbliższymi. Dopełnieniem Jasełek były piękne życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.  

15. 01. 2024 r. - Dzień Babci i Dziadka w grupie SARENEK

Dnia 15 stycznia 2024 r. dzieci z grupy "Sarenki" przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i Dziadków. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością.

22. 12. 2023 r. - Wigilia przedszkolna 

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia zakończyła wspólna wigilia. W salach przedszkolnych odświętnie ubrane przedszkolaki wysłuchały życzeń od swoich wychowawczyń, wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem  oraz zjadły wigilijny obiad. Ten piękny dzień przyczynił się nie tylko do wprowadzenia Ducha Świąt w nasze serca, ale także wzmocnienia bliskich i serdecznych relacji. Bo przedszkole jest przecież jak drugi Dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 

21. 12. 2023 r. - Rozstrzygnięcie Konkursu Rodzinnego

W przedszkolu odbył się konkurs: „Moje drzewo genealogiczne. Poznaję historię mojej rodziny. Myślą przewodnią konkursu było odkrywanie przez dzieci własnych korzeni. Stało się to również zachętą do rodzinnych spotkań i rozmów o własnej rodzinie. W dniu dzisiejszym rozstrzygnięto konkurs, gdzie wyróżniono 5 prac bardzo pomysłowych, pracochłonnych, nietypowych. Wykonawcy tych prac otrzymali nagrody. Wszyscy uczestnicy jednak zostali obdarowani upominkami i dyplomami.

17. 12. 2023 r. - III Niedziela Adwentu

W trzecią niedzielę Adwentu tego roku otrzymujemy fragment z początku Ewangelii wg św. Jana, mówiący o Janie Chrzcicielu oraz okolicznościach wydarzenia chrztu Jezusa w Jordanie. To Słowo można interpretować na wiele sposobów, np. widząc wielką siłę świadectwa Jana oraz jego pokorę, widoczną w tym, że nie uważa się za Mesjasza, choć pewnie niejeden jego słuchacz mógł tak o nim pomyśleć. Niedziela ta również przypomniała nam o wielkiej radości zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia już tuż.. tuż. Jezu, Twego przyjścia wyglądamy.

15. 12. 2023 r. - Koncert bożonarodzeniowy Mobilnej Filharmonii

Dzisiaj mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie zaprezentowanym przez wykonawców Mobilnej Filharmonii. Wydarzenie wypełnione było najsłynniejszymi utworami bożonarodzeniowymi i wspaniałą atmosferą. Utwory, które zaprezentowano były wykonane z pełną ekspresją. Dodatkowo dzieci mogły zobaczyć stroje ludowe oraz oglądać tańce regionalne, a nawet same w nich uczestniczyć próbując swoich sił.

14. 12. 2023 r. - Spotkanie ze stomatologiem

W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie dzieci ze stomatologiem, który zapoznał je z zasadami właściwego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się jak należy posługiwać się szczoteczką, jakie ruchy wykonywać, aby jak najdokładniej czyścic zęby, jak często zmieniać szczoteczkę. Pani doktor też uwrażliwiła dzieci na jedzenie owoców i warzyw w różnej postaci, a ograniczenie spożywania słodyczy.  Dzieci były bardzo zainteresowane tematem. Na koniec mogły poćwiczyć szczotkowanie zębów. Wykonały też zadanie odszukując różnice na kartce w dwóch obrazkach.

07. 12. 2023 r. - Występ Szkoły Muzycznej Yamaha

Podczas dzisiejszej audycji Szkoły Muzycznej Yamaha dzieci poznały instrumenty: gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa, banjo, ukulele. Wykonawcy oprócz demonstrowania poszczególnych instrumentów potrafili również poprzez swoje utwory porwać nasze dzieci do świetnej zabawy w różnych rytmach.

06. 12. 2023 r. - Spotkanie z św. Mikołajem

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.  Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nadsłuchiwały „mikołajkowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i w godzinach przedpołudniowych odwiedził wszystkich przedszkolaków. Niektóre dzieci po raz pierwszy witały św. Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewnośći obawę, ale przede wszystkim radość. Każda grupa przygotowała dla św. Mikołaja występ, po którym Święty rozdawał dzieciom prezenty. Spotkanie z niezwykłym Gościem sprawiło dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a św. Mikołaj obiecał, że odwiedzi dzieci już za rok!

23. 11. 2023 r. - Teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem „Legenda o smoku wawelskim”

Do naszego przedszkola zawitał Teatr Lalek „Kukiełka” z Ptaszkowej. Przedszkolaki obejrzeli spektakl kukiełkowy pt. „ Legenda o smoku wawelskim”. Widzom bardzo podobały się przygody dzielnego szewca Skuby, który pokonał złego smoka. Oglądając bajkę dzieci nauczyły się, że problemów nie warto załatwiać i rozwiązywać siłą, lecz liczy się pomysłowość i spryt. Widzowie poznali także historię Krakowa, najbardziej znane zabytki dawnej stolicy Polski. Przedstawienie zachwyciło wszystkich efektami specjalnymi w postaci dymów scenicznych. Po spektaklu dzieci miały okazję podyskutować  z aktorami na temat obejrzanego spektaklu oraz poznali cechy charakterystyczne lalek wykorzystanych w bajce- kukiełki i lalki hawajki.

22. 11. 2023 r. - Dzień Zdrowego Gotowania

Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy Panią Iwonkę  Szefową kuchni, która codziennie nam gotuje. Dziś przyszła do nas z lekcją pokazową: „Jak zrobić pyszny i zdrowy koktajl?”.  Dzieci miały okazję przypomnieć sobie nazwy różnych owoców i warzyw, z których powstał koktajl, a potem wypić, bądź skosztować na drugie śniadanie. Pani Iwonko dziękujemy!!!

15.11. 2023 r. - Dzień Zdrowego Jedzenia

Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Dzień zdrowego jedzenia, w czasie którego samodzielnie przygotowywaliśmy pyszne, kolorowe, a przede wszystkim zdrowe śniadanie oraz utrwalaliśmy zdrowe nawyki żywieniowe.

10. 11. 2023 r. -  Obchody kolejnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowały Wychowawczynie wraz z dziećmi z zerówki. Akademia przede wszystkim  przypomniała tamte ciężkie czasy, ale także wzbudziła w nas refleksje. 11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu- symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne .

     Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przedszkolaki recytowaly wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewaly pieśni patriotyczne. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn: „Jeszcze Polska nie zginęła”. 

31. 10. 2023 r. - ” Bal świętego Zygmunta”

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy 201 urodziny św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - Patrona naszego przedszkola. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w strojach swoich patronów od chrztu świętego lub swoich ulubionych świętych. Zabawy było co nie miara przy znanych piosenkach religijnych. Dzieci również zaprezentowały swoje stroje, a także poczęstowały się tortem z babeczek upieczonym przez nasze kochane panie z kuchni.
Święty Zygmuncie Szczęsny Feliński  Patronie naszego przedszkola módl się za nami.

18. 10. 2023 r. - Milion dzieci modli się na różańcu

Dzisiaj dzieci z przedszkola wraz z wychowawcami i personelem udały się do pobliskiego Kościoła i włączyły się w coroczną inicjatywę modlitewną „Milion dzieci modli się na Różańcu”. Jej celem była modlitwa o pokój i jedność na całym świecie.

16. 10. 202023 r. - Wycieczka do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie

Grupa „Zajączków” wybrała się na wycieczkę do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Na wyprawie przeżyliśmy niemało: Długą trasę z przesiadkami, zajęcia edukacyjne dotyczące poboru wody do badań oraz bakterii w niej żyjących, naukę prawidłowego mycia rąk i sprawdzanie które ręce są dobrze wyczyszczone, oglądanie wystawy grzybów jadalnych i trujących, a także zajęcia dotyczące właściwego doboru plecaka i jego ciężaru, a następnie piknik w parku. Dzieci sprawiły się znakomicie, okazały się świetnymi podróżnikami, doskonale orientującymi się w terenie, numerach autobusów oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

06. 10. 2023 r. - Zajęcia bibliotekarskie grupy: „Wiewiórki”

W dniu dzisiejszym grupa: „Wiewiórki uczestniczyła w zajęciach bibliotekarskich w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie z Filią 5 w Budziwoju. Zajęcia te miały na celu budzenie zainteresowania książkami; przypomnienie o konieczności szanowania książek. W trakcie ich trwania dzieci wysłuchały opowiadania: „Skąd się wzięła nazwa Budziwój?” , a  następnie mogły poczuć się jak w teatrze bowiem odgrywały scenkę opowiadającą również o tym za pomocą cieni.W  międzyczasie dzieci uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, które przyniosły im wiele radości.

04. 10. 2023 r. Teatrzyk Eden” - „Wieża do nieba”

W środę, 4 października dzieci miały przyjemność oglądać przedstawienie „Wieża do nieba” w wykonaniu Teatru Eden z Wieliczki. Ta grupa aktorów gościła u nas już nie jeden raz. Jest to Teatr niezwykły, który edukuje i wychowuje, przekazując w atrakcyjny sposób uniwersalne, chrześcijańskie wartości; uczy jak być dobrym człowiekiem.

Tym razem mogliśmy być świadkami życia królowej, która uważała siebie za najważniejszą, najlepszą, przez co chciała górować nad innymi. Dzieci przekonały się, że bycie „pępkiem świata” nie prowadzi do niczego dobrego i że nikt nie może stawiać siebie nad innymi, gdyż każdy jest jednakowo ważny. Natomiast najważniejszym, który powinien być na pierwszym miejscu dla każdego z nas, jest oczywiście Pan Bóg.

03. 10. 2023 r. - Mecz Tatusiów

03. 10. 2023 r. na  Orliku przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 7 odbył się „Mecz Tatusiów”  z naszego przedszkola w piłce nożnej. Uczestnikami tego meczu oczywiście były też dzieci wraz z wychowawcami.  Dodatkowo jeszcze towarzyszyła nam młodzież szkolna.  Pojedynek był zacięty, obie drużyny walczyły do ostatniej minuty. Atmosfera na boisku była niemalże taka sama jak na Mistrzostwach Świata. Dzieci i młodzież skandowała. Każdy przedszkolak dodawał w ten sposób motywacji swoim tatusiom na boisku. Emocji było sporo. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem: 10 : 4. Wszyscy jednak byli bardzo zadowoleni z rozgrywek dobrze się bawiąc. Na koniec odbyło się zdjęcie pamiątkowe na boisku. Po czym na Przedszkolnym  Placu Zabaw rozdane były dyplomy, co zostało też uwiecznionie pamiątkowym zdjęciem. Na koniec odbył się uroczysty poczęstunek.

28. 09. 2023 r. - Koronka ulicami miast

W czwartek, 28 września, o godz. 15.00 wierni z całego świata zjednoczyli się na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Inicjatywa ta odbywała się na placach i ulicach. W tym roku w wydarzenie włączyli się żołnierze i więźniowie. Także i my dzieci wraz z wychowawcami podjęliśmy tę modlitwę gromadząc się przy Krzyżu Misyjnym przy naszym Kościele. Modlitwie przewodniczył ks. Proboszcz z tutejszej parafii. W tym roku modliliśmy się o pokój na świecie.

27. 09. 2023 r. - Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego

Po uprzednio przeprowadzonych zajęciach z ruchu drogowego dzieci z grupy: „Zajączki” i „Wiewiórki” wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Miasteczka Ruchu Drogowego. Tam mogły poczuć się jak na prawdziwej ulicy i wcielić w życie zdobyte wiadomości. Wykorzystując hulajnogi dzieci poruszały się po specjalnie przygotowanych trasach zachowując przepisy obowiązujące w ruchu drogowym. Dzięki zamontowanej sygnalizacji świetlnej i znakom drogowym mogły także poćwiczyć właściwe przechodzenie przez ulicę. Dodatkową atrakcją był ciekawy "lotniczy plac zabaw" z wieżą kontroli lotów na którym dzieci mogły się pobawić.

20. 09. 202023 r. - Dzień Przedszkolaka!

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka! W zabawie w podchody zostaliśmy "Poszukiwaczami Skarbu", która przysporzyła nam wiele radości i pozytywnych wrażeń. Okazało się, że każdy z nas jest wspaniałym Skarbem! Jesteśmy ukochanymi Dziećmi Boga i Skarbami dla: naszych Rodziców, bliskich, wychowawczyń w przedszkolu, itd. Znaleźliśmy też niespodziankę, a w niej medale Dzielnego Przedszkolaka i balony dla każdego!

19. 09. 2023 r. Teatr Lalek Bajka : „Magiczne słowa”

19 września gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru Lalek BAJKA z przedstawieniem „Magiczne słowa”. Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły dzieje dziewczynki, która była kapryśna, zarozumiała i nie słuchała mamy. Nigdy też nie używała słów grzecznościowych takich jak:: proszę, przepraszam, dziękuję. Pewnego razu uciekła z domu, aby szukać lepszego życia. Przygody, jakie przeżyła dziewczynka, czyli spotkanie z liskiem, konikiem nauczyły ją grzeczności i z pokorą wróciła do domu, przepraszając mamę i siostrę. Od tej pory już bardzo często starała się używać słów: proszę, przepraszam, dziękuję. To jest tez lekcja dla naszych przedszkolaków, aby o nich nie zapominać w życiu codziennym, sprawiając w ten sposób innym radość i wywołując uśmiech na twarzy rówieśników, Pań i Sióstr.

17. 09. 2023 r. - Msza św. Przedszkolna

Dziś w III niedzielę miesiąca spotkaliśmy się na Mszy św. z udziałem dzieci i rodziców naszego przedszkola, aby wielbić Boga swoją obecnością. Poprzez śpiew i aktywne zaangażowanie dawaliśmy świadectwo przynależności do Kościoła. W kazaniu wygłoszonym do dzieci przez księdza Szymona usłyszeliśmy, że Jezus odpowiadając na pytanie o przebaczenie, ukazuje swoim uczniom zupełnie nowy wymiar Królestwa Niebieskiego. Uświadomił On również dzieciom, że postawa Jezusa jest zaproszeniem dla wszystkich do Jego naśladowania. "Każdego dnia możemy uobecnić Królestwo Niebieskie na ziemi za każdym razem, gdy przypominamy sobie o miłosierdziu i miłości Boga do nas oraz o Jego powołaniu, abyśmy byli podobni do Niego".

13. 09. 2023 r. - Msza święta na rozpoczęcie roku przedszkolnego

11 września nasza Przedszkolna Rodzina zebrała się przy ołtarzu w Kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Budziwoju, aby prosić Maryję oraz naszego Patrona Zygmunta Szczęsnego Felińskiego o wszelkie potrzebne łaski w nowym roku przedszkolnym 2023/2024.

Podczas celebrowanej Mszy świętej przez księdza Proboszcza i innych obecnych księży s. Anielka akompaniując na gitarze zachęcała do śpiewania pieśni i  religijnych. Szczególnie przejmująco i z ogromnym zapałem zabrzmiała ulubiona pieśń Święty Zygmuncie prowadź nas… w wykonaniu wszystkich zgromadzonych.

Podczas kazania skierowanego do dzieci i rodziców ks. Proboszcz zachęcał do wcielania w życie troski o każdego młodego człowieka, nawet tego najmłodszego oraz do naśladowania cnót Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Patrona naszego Przedszkola,  do krzewienia wiary w młodym pokoleniu. Dziękujemy Księdzu za ciekawe kazanie, a wszystkim rodzicom i przedszkolakom za piękny śpiew, zaangażowanie i wspólną modlitwę.

04. 09. 2023 r. -  Rozpoczęcie roku przedszkolnego

4 września rozpoczął się nowy rok przedszkolny. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje i nadszedł czas na wspólną zabawę i naukę w przedszkolu. O godzinie 11 dzieci wraz z nauczycielami i całym Personelem zgromadziliśmy się w Kościele, aby podziękować za czas wolny i powierzyć te kolejne dni, co przed nami. Następnie przedszkolaki wyruszyły do swoich grup, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają dopiero pierwsze kroki. Dzieci z najmłodszej grupy przezwyciężają pierwsze rozłąki z rodzicami. Trochę żal rozstawać się z mamą, jednak koledzy i całe mnóstwo zabawek pomagają wejść do sali. Nauczycielki bardzo starają się pomóc dzieciom zaadaptować w nowym środowisku. Życzymy wszystkim dzieciom radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. Aby ten nadchodzący rok był okazją do zdobywania nowych doświadczeń i pierwszych kontaktów rówieśniczych. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.© 2024 Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Z. Sz. Felińskiego
ul. Ks. Kazimierza Guzego 4, 35-317 Rzeszów