Z życia przedszkola rok 2022/2023

WYCIECZKA DO PACANOWA - 22 VI 2023 r.
Przedszkolaki z grup Wiewiórek i Zajączków, zafascynowane Koziołkiem Matołkiem – bajkową postacią stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego(tekst) i Mariana Walentynowicza (obrazki) w 1932 roku, wyruszyły – z przygodami po drodze – do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Mimo znacznej odległości, czas szybko minął i dzieci stanęły u wrót bajkowego świata – budowli , która przypominała piaskowe babki wśród wysokich traw zaczarowanego ogrodu – tak rozpoczęła się przygoda w baśniowej krainie. Wewnątrz zamku, przewodnikami byli min.: Dzwoneczek, Czerwony Kapturek lub Królewna Śnieżka. Razem z dziećmi wsiedli do pociągu , który wyruszył ze stacji Pacanów przez bezkresne obszary morza, wnętrza Ziemi, a nawet Nieba. Przemierzając baśniowe krainy , dzieci czuły się bezpieczne , nawet gdy z ukrycia spoglądał na nie wielkim okiem smok, a przemierzając gęstą mgłę mogły odpocząć w jaskini. Tutaj, na miękkich poduchach oglądały jedną z wielu przygód Koziołka Matołka, następnie wyruszyły na poszukiwania Koziołka przez baśniowe ogrody, tajemnicze zakamarki , leśne gęstwiny z Elfami. Wreszcie po godzinie dotarły do potężnych drewnianych drzwi , gdzie czekał sam Koziołek Matołek. Lecz jak na kozę przystało – wciąż , gdzieś znikał. Więc tylko nielicznym udało się zrobić wspólna fotografię.

Kolejna atrakcją były - warsztaty z użyciem ciekłego azotu. Dzięki nim dzieci mogły zgłębić tajemnice fizyki i chemii i dowiedzieć się między innymi:

Co się stanie z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?

Czy to prawda, że ciekły azot to ten sam azot, którym oddychasz?

Czy bananem można przybijać gwoździe?

Czy piękną pachnącą róże można zamienić w szkło?

Co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?

Czy to prawda, że ciekły azot przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy powiększa się 700 razy?

I niezwykłe gotowanie – istne czary! Dzięki czemu w krótkim czasie powstały lody – którymi przedszkolaki zostały poczęstowane.

Po specjałach kuchni molekularnej , wszyscy udali się na domowy obiad, a po nim na rozległy plac zabaw, park linowy, mini zoo, fontanny i wiele innych przyjemności. Aktywny dzień spędzony w Pacanowie dobiegł końca i na długo zostanie we wspomnieniach. Wspaniała wycieczka , bezpiecznie zakończyła się pod naszym przedszkolem , gdzie czekały tłumy rodziców na swe pociechy.

Czy warto podróżować ? Odpowiedź ? Oczywiście, że tak !

Za wszystko, co dokonało się podczas roku szkolnego 2022/23 - Bogu i ludziom , niech będą dzięki !

WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ- RAMCZO PSTRĄGOWA - 21 VI 2023 r.
Na wycieczkę wyjechały najmłodsze przedszkolaczki z grupy Misiów i Sarenek do Zagrody Edukacyjnej – Ranczo Pstrągowa. Dzieci odwiedzając to miejsce mogły skorzystać z ciekawych zajęć edukacyjnych,
a podczas zabaw, poznawały tajniki otaczającej, pięknej przyrody. Wśród wielu atrakcji, był czas na obiadek, słodki poczęstunek i chłodzące napoje. Wczesnym popołudniem zadowolone, chociaż zmęczone dzieciaczki wróciły do przedszkola , gdzie z utęsknieniem czekali już rodzice.

POŻEGNANIE  ZERÓWKI - 21 VI 2023 r.
Dziś przed południem w naszym przedszkolu podniosła uroczystość - Zegnamy grupę sześciolatków. Z tej okazji, dzieci z grupy Wiewiórek (pięciolatki) przygotowały krótki program artystyczny i drobne podarunki. Zaś, przed wieczorną Mszą Świętą w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej Zajączki – nasi Zerówkowicze, przedstawią swój program i pożegnają przedszkole. Wyrazem wielkiej wdzięczności za wspólny czas oraz otrzymane łaski w minionym roku, będzie Msza Święta na zakończenie dla całego przedszkola.

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W RZESZOWIE - 16 VI 2023 r.
Grupa Zajączków wyjechała autobusem MPK linią nr 12, na zajęcia edukacyjne w  Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie na ul. Jagiellońskiej. Dzieci zwiedziły cały budynek od wewnątrz, zapoznały się z pracą policjanta oraz wzięły udział w zorganizowanym przez panów policjantów pokazie sprzętu służbowego, min.: policyjnego radiowozu lub motocykla, mogły przymierzyć kamizelkę taktyczną, kask ochronny, a także potrzymać tarczę ochronną. Wysłuchać policjanta - przewodnika psa służbowego. Pan policjant, opowiadał jak wygląda tresura zwierzęcia i zaprezentował to, w pokazie wykonywania komend przez psa.

W drodze powrotnej, miłym elementem wycieczki były – lody. Sześciolatki, pełne wrażeń z radością wróciły do przedszkola.

Dziękujemy Mamie Lenki, za wszelkie starania i możliwość przebywania w tym miejscu.

PIKNIK RODZINNY W PRZEDSZKOLU - 14 VI 2023 r.
 Jak co roku w przedszkolu, tak i tym razem niespodziankę dla dzieci przygotowali Rodzice. Ponieważ repertuar był bardzo bogaty trwał dwa dni.

W pierwszym dniu, rodzice – z wszystkich grup - zaprezentowali bajkę pt.: Królewna Śnieżka. Przedstawienie, odbyło się w Domu Kultury na naszym osiedlu, a na szczególną uwagę zasługiwały buzie dzieci – zaskoczonych, po rozpoznaniu własnych rodziców. Piękne przedstawienie, zwieńczyła na zakończenie rodzinna fotografia. Radości , wzruszeń , szczęścia a przede wszystkim wzajemnej miłości była cała sala. Jak zwykle na koniec każdej bajki: a żyli długo i szczęśliwie.

Drugi dzień pikniku, to czas wspólnych zabaw i konkursów – prowadzonych przez nasze Panie nauczycielki oraz najróżniejszych smakołyków i loterii przygotowanych przez rodziców oraz Panie z przedszkola. Nie mogło zabraknąć – piknikowych kiełbasek, podawanych przez Panie z kuchni. Nad całością wydarzenia, czyli pogodą i bezpieczeństwem czuwały – Boża Opatrzność z Siostrami.

Wspólne świętowanie pod hasłem: Rodzina to siła, dobiegło końca, więc WSZYSTKIM zaangażowanym na różne sposoby i możliwości - bardzo dziękujemy!!!

DZIEŃ DZIECKA - 29 V 2023 r.
Przy wspaniałej słonecznej pogodzie na ogromnych dwóch dmuchańcach, które ledwo pomieścił nas plac zabaw ,obchodzimy Przedszkolny Dzień dziecka. Na początek zabawy przyszły Misie i Sarenki a po południu Wiewiórki i Zajączki.   Wspaniała zabawa , która trwała prawie do zamknięcia przedszkola.

Wszystkim organizatorom , pomysłodawcom a szczególnie Siostrze Dyrektor – dziękujemy,
i życzymy dalszych niezwykłych pomysłów.

PRACOWNIA TERAPEUTYCZNA NADZIEJA - 26 V 2023 r.
Dzięki uprzejmości p. Agaty – mamy Mikołaja, przedszkolaki z grupy Wiewiórek, odwiedziły Pracownię Terapeutyczną Nadzieja. Dzieci miały możliwość na wspaniałe zajęcia przybliżające problem niepełnosprawności ruchowej, zapoznanie się z pracą terapeuty, oraz zajęć ruchowych z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu rehabilitacyjnego. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły pizzerię, gdzie z przyjemnością zjadły po kawałku ulubionej pizzy. Po posiłku, wróciły kursowym autobusem MPK co również było dużą frajdą.

MAMO I TATO KOCHAMY WS - 24 V 2023 r.
W naszym przedszkolu z niewielkim wyprzedzeniem, rozpoczynamy świętowanie Dnia Mamy i Taty. Z okazji dnia Rodziców, każda grupa od Maluszków po Zerówkę , przygotowała przedstawienie - niespodziankę. Emocje dzieci – aktorów trwały od rana , atmosfera napięcia i troski, by wypaść jak najlepiej wszystkim się udzielała, aż do chwili występu. Wreszcie , ta chwila nadeszła i wczesnym popołudniem – Rodzice się pojawili na spektakl. Po nim - radości, łez wzruszeń , oklasków , całusów i przytuleń nie było końca . Wszyscy szczęśliwi , całymi rodzinami wracali z przedszkola do domów.

TEATRZYK EDEN - 17 V 2023 r.
Dziś naszym gościem był Teatrzyk Eden ze spektaklem pod tytułem Niepokonany Olbrzym. Przedstawienie nawiązywało do biblijnej historii o Dawidzie
i Goliacie i jednocześnie jest kontynuacją historii pt.: Odważny Pastuszek. Wartości, które można zobaczyć w bajce to: odwaga, dzielność, niesienie pomocy, umiejętność rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy. Całość widowiska pomogła zrozumieć dzieciom, że: dobre uczynki będą wynagrodzone i że w każdym człowieku, nawet z pozoru złym, można odnaleźć Dobro oraz to, że każdy zasługuje na drugą szansę ponieważ nigdy nie jest za późno, żeby się zmienić.

MOBILNA FILHARMONIA  - 12 V 2023 r.
Europejskie wojaże pełne muzycznych wrażeń , to temat ostatniego w tym roku spotkania z muzykami Mobilnej Filharmonii. Koncert wprowadził przedszkolaki w wakacyjny nastrój . W muzycznej podróży po krajach Europy dzieci poznały flagi i stolice wybranych europejskich państw, nauczyły się powitania w kilku językach i przy muzyce przemierzyły kontynent od Irlandii aż po Ukrainę. To była piękna wyprawa.

WYCIECZKA  - 12 V 2023 r.
Grupa Zajączków, korzystając z przepięknej pogody wyjechała miejską linią 37 na wycieczkę do Przylasku w Hermanowej. Dzieci nawiedziły kapliczkę Matki Bożej i pięknie uczciły Maryję modlitwą i piosenką ; obserwowały budzącą się przyrodę w lesie a w drodze powrotnej odwiedziły rodzinę Janka oraz stadion – tu mimo zmęczenia , każdy Zajączek nabrał nowej mocy. Po krótkim meczyku i zabawach dzieci dotarły do przedszkola bardzo szczęśliwe. Cele osiągnięte – uczczenie przywróconej linii nr 37 , korzystanie z cudownej wiosennej pogody przez wędrowanie, sprawdzenie swoich fizycznych możliwości w różnych sytuacjach. Całą relację z wyprawy, rodzice mogli śledzić przez aplikację Messenger.

AUDYCJA MUZYCZNA - 10 V 2023 r.
W naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. "Polskie tańce ludowe i narodowe", przygotowana przez nauczycieli ze Szkoły Muzycznej Yamaha z Rzeszowa. Podczas występu, dzieci poznały tańce jak: polonez i polkę rzeszowską, które pięknie zatańczyli tancerze. Dzieci miały okazję obejrzeć stroje z różnych regionów Polski - strój góralski, krakowski, łowicki oraz rzeszowski. Przedszkolaczki miały możliwość przymierzyć stroje ludowe
oraz spróbować swoich sił w tańcu. Wszystkim naszym milusińskim audycja bardzo się podobała.

WYJAZD DO WDK W RZESZOWIE - 28 IV 2023 r.
Dzieci z Grupy Wiewiórek i Zajączków wyjechały do WDK w Rzeszowie na spektakl Alicja w krainie czarów . Widowisko w otoczeniu niezwykłej scenografii, z subtelnie dodanymi efektami iluzji, wspaniałą grą aktorów, pięknymi kostiumami oraz niezwykłą muzyką „przeniosło” przedszkolaki w zaczarowany świat przygód dziewczynki o imieniu Alicja. Dzieci, wspaniale się bawiły i z zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawieniu a po nim pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

TEATR LALEK KUKIEŁKA - 14 IV 2023 r.
Pierwszy raz Gościem w naszym przedszkolu był Teatr Lalek KUKIEŁKA z Ptaszkowej z przedstawieniem pt.: „Droga do szczęścia”. Historia, ukazująca losy staruszki, która próbuje odnaleźć w swoim życiu szczęście. Bajka ukazuje, że najważniejszy w życiu jest drugi człowiek a prawdziwego szczęścia nie da się kupić.Niezwykłe w przedstawieniu było to, że miejsce aktorów zajęły – kukiełki. Jak się dowiedzieliśmy - 7 lalek, zostało ręcznie wykonanych przez Muzeum Lalki w Pilźnie, a najbardziej zjawiskową postacią był - Anioł Stróż, który prawdopodobnie jest jedyną w Polsce podświetlaną kukiełką sceniczną. Bajka na szczęście dobrze się zakończyła, a dzieci otrzymały kolorowanki związane z przedstawieniem.

MOBILNA FILHARMONIA - "Kompozytor - kto to taki?" - 5 IV 2023 r.
Kolejny raz nasze przedszkole odwiedzili artyści z Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.Tym razem w audycji: "Kompozytor - kto to taki?" , goście wyjaśnili dzieciom znaczenie słowa kompozytor. Przedszkolaki poznały słynnych kompozytorów muzyki oraz ich wybrane dzieła a także niezwykłe historie z życia m.in.: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Scotta Joplina – amerykańskiego kompozytora i pianisty popularyzatora stylu ragtime. Wszyscy wspaniale się bawili do znanych utworów, a chętne dzieci miały możliwość gry na instrumentach.

ZAJĘCIA OTWARTE - 27 - 28 III 2023 r.
Przygotowując się do udziału w procesji Niedzieli Palmowej, wszystkie grupy przedszkolne zorganizowały Zajęcia otwarte z udziałem rodziców pt.: Wielkanocne Palmy. Podtrzymujemy tradycje chrześcijańskie naszej wiary, cieszymy się z obecności rodziców, a jednocześnie mamy możliwość zmierzyć się z artystycznym zadaniem wykonania własnych palm.

GOŚĆ W PRZEDSZKOLU - 20 III 2023 r.
Z wizytą do naszego przedszkola przybył niezwykły Gość - Ks. Bp Edward Białogłowski wraz z Ks. Proboszczem, w ramach kanonicznej wizytacji parafii . Cała społeczność przedszkola powitała naszych dostojnych Gości w sali Sarenek piosenką Bądź pozdrowiony Gościu nasz oraz krótkim programem artystycznym przeplatanym piosenkami. Na zakończenie  ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, pozostawił pamiątkowe obrazki i wpis do przedszkolnej kroniki.

AUDYCJA MUZYCZNA - 15 III 2023 r.
„W świecie akordeonów” – to tytuł audycji którą poprowadzili Muzycy ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Tym razem dzieci zapoznały się z budową i zasadą działania akordeonu. Aktywnie uczestniczyły w audycji: śpiewały, klaskały w rytm utworów i próbowały gry na akordeonie. Niespodzianką dla przedszkolaczków był występ s. Anielki, jak się okazało naszego multiinstrumentalisty.  Wszystkim dziękujemy za świetne występy i nowe muzyczne przeżycia.

WARSZTATY EDUKACYJNE "Świat labora