Z życia przedszkola rok 2022/2023

WYCIECZKA DO PACANOWA - 22 VI 2023 r.
Przedszkolaki z grup Wiewiórek i Zajączków, zafascynowane Koziołkiem Matołkiem – bajkową postacią stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego(tekst) i Mariana Walentynowicza (obrazki) w 1932 roku, wyruszyły – z przygodami po drodze – do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Mimo znacznej odległości, czas szybko minął i dzieci stanęły u wrót bajkowego świata – budowli , która przypominała piaskowe babki wśród wysokich traw zaczarowanego ogrodu – tak rozpoczęła się przygoda w baśniowej krainie. Wewnątrz zamku, przewodnikami byli min.: Dzwoneczek, Czerwony Kapturek lub Królewna Śnieżka. Razem z dziećmi wsiedli do pociągu , który wyruszył ze stacji Pacanów przez bezkresne obszary morza, wnętrza Ziemi, a nawet Nieba. Przemierzając baśniowe krainy , dzieci czuły się bezpieczne , nawet gdy z ukrycia spoglądał na nie wielkim okiem smok, a przemierzając gęstą mgłę mogły odpocząć w jaskini. Tutaj, na miękkich poduchach oglądały jedną z wielu przygód Koziołka Matołka, następnie wyruszyły na poszukiwania Koziołka przez baśniowe ogrody, tajemnicze zakamarki , leśne gęstwiny z Elfami. Wreszcie po godzinie dotarły do potężnych drewnianych drzwi , gdzie czekał sam Koziołek Matołek. Lecz jak na kozę przystało – wciąż , gdzieś znikał. Więc tylko nielicznym udało się zrobić wspólna fotografię.

Kolejna atrakcją były - warsztaty z użyciem ciekłego azotu. Dzięki nim dzieci mogły zgłębić tajemnice fizyki i chemii i dowiedzieć się między innymi:

Co się stanie z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?

Czy to prawda, że ciekły azot to ten sam azot, którym oddychasz?

Czy bananem można przybijać gwoździe?

Czy piękną pachnącą róże można zamienić w szkło?

Co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?

Czy to prawda, że ciekły azot przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy powiększa się 700 razy?

I niezwykłe gotowanie – istne czary! Dzięki czemu w krótkim czasie powstały lody – którymi przedszkolaki zostały poczęstowane.

Po specjałach kuchni molekularnej , wszyscy udali się na domowy obiad, a po nim na rozległy plac zabaw, park linowy, mini zoo, fontanny i wiele innych przyjemności. Aktywny dzień spędzony w Pacanowie dobiegł końca i na długo zostanie we wspomnieniach. Wspaniała wycieczka , bezpiecznie zakończyła się pod naszym przedszkolem , gdzie czekały tłumy rodziców na swe pociechy.

Czy warto podróżować ? Odpowiedź ? Oczywiście, że tak !

Za wszystko, co dokonało się podczas roku szkolnego 2022/23 - Bogu i ludziom , niech będą dzięki !

WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ- RAMCZO PSTRĄGOWA - 21 VI 2023 r.
Na wycieczkę wyjechały najmłodsze przedszkolaczki z grupy Misiów i Sarenek do Zagrody Edukacyjnej – Ranczo Pstrągowa. Dzieci odwiedzając to miejsce mogły skorzystać z ciekawych zajęć edukacyjnych,
a podczas zabaw, poznawały tajniki otaczającej, pięknej przyrody. Wśród wielu atrakcji, był czas na obiadek, słodki poczęstunek i chłodzące napoje. Wczesnym popołudniem zadowolone, chociaż zmęczone dzieciaczki wróciły do przedszkola , gdzie z utęsknieniem czekali już rodzice.

POŻEGNANIE  ZERÓWKI - 21 VI 2023 r.
Dziś przed południem w naszym przedszkolu podniosła uroczystość - Zegnamy grupę sześciolatków. Z tej okazji, dzieci z grupy Wiewiórek (pięciolatki) przygotowały krótki program artystyczny i drobne podarunki. Zaś, przed wieczorną Mszą Świętą w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej Zajączki – nasi Zerówkowicze, przedstawią swój program i pożegnają przedszkole. Wyrazem wielkiej wdzięczności za wspólny czas oraz otrzymane łaski w minionym roku, będzie Msza Święta na zakończenie dla całego przedszkola.

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W RZESZOWIE - 16 VI 2023 r.
Grupa Zajączków wyjechała autobusem MPK linią nr 12, na zajęcia edukacyjne w  Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie na ul. Jagiellońskiej. Dzieci zwiedziły cały budynek od wewnątrz, zapoznały się z pracą policjanta oraz wzięły udział w zorganizowanym przez panów policjantów pokazie sprzętu służbowego, min.: policyjnego radiowozu lub motocykla, mogły przymierzyć kamizelkę taktyczną, kask ochronny, a także potrzymać tarczę ochronną. Wysłuchać policjanta - przewodnika psa służbowego. Pan policjant, opowiadał jak wygląda tresura zwierzęcia i zaprezentował to, w pokazie wykonywania komend przez psa.

W drodze powrotnej, miłym elementem wycieczki były – lody. Sześciolatki, pełne wrażeń z radością wróciły do przedszkola.

Dziękujemy Mamie Lenki, za wszelkie starania i możliwość przebywania w tym miejscu.

PIKNIK RODZINNY W PRZEDSZKOLU - 14 VI 2023 r.
 Jak co roku w przedszkolu, tak i tym razem niespodziankę dla dzieci przygotowali Rodzice. Ponieważ repertuar był bardzo bogaty trwał dwa dni.

W pierwszym dniu, rodzice – z wszystkich grup - zaprezentowali bajkę pt.: Królewna Śnieżka. Przedstawienie, odbyło się w Domu Kultury na naszym osiedlu, a na szczególną uwagę zasługiwały buzie dzieci – zaskoczonych, po rozpoznaniu własnych rodziców. Piękne przedstawienie, zwieńczyła na zakończenie rodzinna fotografia. Radości , wzruszeń , szczęścia a przede wszystkim wzajemnej miłości była cała sala. Jak zwykle na koniec każdej bajki: a żyli długo i szczęśliwie.

Drugi dzień pikniku, to czas wspólnych zabaw i konkursów – prowadzonych przez nasze Panie nauczycielki oraz najróżniejszych smakołyków i loterii przygotowanych przez rodziców oraz Panie z przedszkola. Nie mogło zabraknąć – piknikowych kiełbasek, podawanych przez Panie z kuchni. Nad całością wydarzenia, czyli pogodą i bezpieczeństwem czuwały – Boża Opatrzność z Siostrami.

Wspólne świętowanie pod hasłem: Rodzina to siła, dobiegło końca, więc WSZYSTKIM zaangażowanym na różne sposoby i możliwości - bardzo dziękujemy!!!

DZIEŃ DZIECKA - 29 V 2023 r.
Przy wspaniałej słonecznej pogodzie na ogromnych dwóch dmuchańcach, które ledwo pomieścił nas plac zabaw ,obchodzimy Przedszkolny Dzień dziecka. Na początek zabawy przyszły Misie i Sarenki a po południu Wiewiórki i Zajączki.   Wspaniała zabawa , która trwała prawie do zamknięcia przedszkola.

Wszystkim organizatorom , pomysłodawcom a szczególnie Siostrze Dyrektor – dziękujemy,
i życzymy dalszych niezwykłych pomysłów.

PRACOWNIA TERAPEUTYCZNA NADZIEJA - 26 V 2023 r.
Dzięki uprzejmości p. Agaty – mamy Mikołaja, przedszkolaki z grupy Wiewiórek, odwiedziły Pracownię Terapeutyczną Nadzieja. Dzieci miały możliwość na wspaniałe zajęcia przybliżające problem niepełnosprawności ruchowej, zapoznanie się z pracą terapeuty, oraz zajęć ruchowych z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu rehabilitacyjnego. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły pizzerię, gdzie z przyjemnością zjadły po kawałku ulubionej pizzy. Po posiłku, wróciły kursowym autobusem MPK co również było dużą frajdą.

MAMO I TATO KOCHAMY WS - 24 V 2023 r.
W naszym przedszkolu z niewielkim wyprzedzeniem, rozpoczynamy świętowanie Dnia Mamy i Taty. Z okazji dnia Rodziców, każda grupa od Maluszków po Zerówkę , przygotowała przedstawienie - niespodziankę. Emocje dzieci – aktorów trwały od rana , atmosfera napięcia i troski, by wypaść jak najlepiej wszystkim się udzielała, aż do chwili występu. Wreszcie , ta chwila nadeszła i wczesnym popołudniem – Rodzice się pojawili na spektakl. Po nim - radości, łez wzruszeń , oklasków , całusów i przytuleń nie było końca . Wszyscy szczęśliwi , całymi rodzinami wracali z przedszkola do domów.

TEATRZYK EDEN - 17 V 2023 r.
Dziś naszym gościem był Teatrzyk Eden ze spektaklem pod tytułem Niepokonany Olbrzym. Przedstawienie nawiązywało do biblijnej historii o Dawidzie
i Goliacie i jednocześnie jest kontynuacją historii pt.: Odważny Pastuszek. Wartości, które można zobaczyć w bajce to: odwaga, dzielność, niesienie pomocy, umiejętność rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy. Całość widowiska pomogła zrozumieć dzieciom, że: dobre uczynki będą wynagrodzone i że w każdym człowieku, nawet z pozoru złym, można odnaleźć Dobro oraz to, że każdy zasługuje na drugą szansę ponieważ nigdy nie jest za późno, żeby się zmienić.

MOBILNA FILHARMONIA  - 12 V 2023 r.
Europejskie wojaże pełne muzycznych wrażeń , to temat ostatniego w tym roku spotkania z muzykami Mobilnej Filharmonii. Koncert wprowadził przedszkolaki w wakacyjny nastrój . W muzycznej podróży po krajach Europy dzieci poznały flagi i stolice wybranych europejskich państw, nauczyły się powitania w kilku językach i przy muzyce przemierzyły kontynent od Irlandii aż po Ukrainę. To była piękna wyprawa.

WYCIECZKA  - 12 V 2023 r.
Grupa Zajączków, korzystając z przepięknej pogody wyjechała miejską linią 37 na wycieczkę do Przylasku w Hermanowej. Dzieci nawiedziły kapliczkę Matki Bożej i pięknie uczciły Maryję modlitwą i piosenką ; obserwowały budzącą się przyrodę w lesie a w drodze powrotnej odwiedziły rodzinę Janka oraz stadion – tu mimo zmęczenia , każdy Zajączek nabrał nowej mocy. Po krótkim meczyku i zabawach dzieci dotarły do przedszkola bardzo szczęśliwe. Cele osiągnięte – uczczenie przywróconej linii nr 37 , korzystanie z cudownej wiosennej pogody przez wędrowanie, sprawdzenie swoich fizycznych możliwości w różnych sytuacjach. Całą relację z wyprawy, rodzice mogli śledzić przez aplikację Messenger.

AUDYCJA MUZYCZNA - 10 V 2023 r.
W naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. "Polskie tańce ludowe i narodowe", przygotowana przez nauczycieli ze Szkoły Muzycznej Yamaha z Rzeszowa. Podczas występu, dzieci poznały tańce jak: polonez i polkę rzeszowską, które pięknie zatańczyli tancerze. Dzieci miały okazję obejrzeć stroje z różnych regionów Polski - strój góralski, krakowski, łowicki oraz rzeszowski. Przedszkolaczki miały możliwość przymierzyć stroje ludowe
oraz spróbować swoich sił w tańcu. Wszystkim naszym milusińskim audycja bardzo się podobała.

WYJAZD DO WDK W RZESZOWIE - 28 IV 2023 r.
Dzieci z Grupy Wiewiórek i Zajączków wyjechały do WDK w Rzeszowie na spektakl Alicja w krainie czarów . Widowisko w otoczeniu niezwykłej scenografii, z subtelnie dodanymi efektami iluzji, wspaniałą grą aktorów, pięknymi kostiumami oraz niezwykłą muzyką „przeniosło” przedszkolaki w zaczarowany świat przygód dziewczynki o imieniu Alicja. Dzieci, wspaniale się bawiły i z zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawieniu a po nim pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

TEATR LALEK KUKIEŁKA - 14 IV 2023 r.
Pierwszy raz Gościem w naszym przedszkolu był Teatr Lalek KUKIEŁKA z Ptaszkowej z przedstawieniem pt.: „Droga do szczęścia”. Historia, ukazująca losy staruszki, która próbuje odnaleźć w swoim życiu szczęście. Bajka ukazuje, że najważniejszy w życiu jest drugi człowiek a prawdziwego szczęścia nie da się kupić.Niezwykłe w przedstawieniu było to, że miejsce aktorów zajęły – kukiełki. Jak się dowiedzieliśmy - 7 lalek, zostało ręcznie wykonanych przez Muzeum Lalki w Pilźnie, a najbardziej zjawiskową postacią był - Anioł Stróż, który prawdopodobnie jest jedyną w Polsce podświetlaną kukiełką sceniczną. Bajka na szczęście dobrze się zakończyła, a dzieci otrzymały kolorowanki związane z przedstawieniem.

MOBILNA FILHARMONIA - "Kompozytor - kto to taki?" - 5 IV 2023 r.
Kolejny raz nasze przedszkole odwiedzili artyści z Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.Tym razem w audycji: "Kompozytor - kto to taki?" , goście wyjaśnili dzieciom znaczenie słowa kompozytor. Przedszkolaki poznały słynnych kompozytorów muzyki oraz ich wybrane dzieła a także niezwykłe historie z życia m.in.: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Scotta Joplina – amerykańskiego kompozytora i pianisty popularyzatora stylu ragtime. Wszyscy wspaniale się bawili do znanych utworów, a chętne dzieci miały możliwość gry na instrumentach.

ZAJĘCIA OTWARTE - 27 - 28 III 2023 r.
Przygotowując się do udziału w procesji Niedzieli Palmowej, wszystkie grupy przedszkolne zorganizowały Zajęcia otwarte z udziałem rodziców pt.: Wielkanocne Palmy. Podtrzymujemy tradycje chrześcijańskie naszej wiary, cieszymy się z obecności rodziców, a jednocześnie mamy możliwość zmierzyć się z artystycznym zadaniem wykonania własnych palm.

GOŚĆ W PRZEDSZKOLU - 20 III 2023 r.
Z wizytą do naszego przedszkola przybył niezwykły Gość - Ks. Bp Edward Białogłowski wraz z Ks. Proboszczem, w ramach kanonicznej wizytacji parafii . Cała społeczność przedszkola powitała naszych dostojnych Gości w sali Sarenek piosenką Bądź pozdrowiony Gościu nasz oraz krótkim programem artystycznym przeplatanym piosenkami. Na zakończenie  ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, pozostawił pamiątkowe obrazki i wpis do przedszkolnej kroniki.

AUDYCJA MUZYCZNA - 15 III 2023 r.
„W świecie akordeonów” – to tytuł audycji którą poprowadzili Muzycy ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Tym razem dzieci zapoznały się z budową i zasadą działania akordeonu. Aktywnie uczestniczyły w audycji: śpiewały, klaskały w rytm utworów i próbowały gry na akordeonie. Niespodzianką dla przedszkolaczków był występ s. Anielki, jak się okazało naszego multiinstrumentalisty.  Wszystkim dziękujemy za świetne występy i nowe muzyczne przeżycia.

WARSZTATY EDUKACYJNE "Świat laboranta" - 10 III 2023 r.
W naszym przedszkolu odbyły się Warsztaty Edukacyjne pt.: Świat laboranta. Na początku dzieciom zaprezentowano krótką historię, następnie został zaprezentowany mikroskop , jego działanie i obsługa. Po instruktażu przedszkolaki mogły samodzielnie oglądać różne próbki żywych organizmów.

ŚRODA POPIELCOWA - 22 II 2023 r. 
Przedszkolaki z Grupy Sarenek ,Wiewiórek oraz Zajączków uczestniczyły we Mszy świętej Środy Popielcowej i na znak rozpoczynającego się czasu Wielkiego Postu, wzięły udział w obrzędzie posypania głów popiołem.

MOBILNA FILHARMONIA - "Bale w karnawale" - 21 II 2023 r. Dzisiejszym Gościem w przedszkolu była Mobilna Filharmonia. W programie pt.:
W karnawale same bale, muzycy przedstawili dzieciom historię balów karnawałowych. Podróż w czasie rozpoczęła się od Polskich dworów i krokiem Poloneza _ muzycy oraz dzieci „wyruszyli” do Austrii, gdzie w pięknym Walcu udali się do Wielkiej Brytanii, następnie Francji, Włoch a na koniec podroży zagościli w Brazylii. W rytmie Samby zakończyli niezwykła podróż.

BAL KARNAWAŁOWY - 16 II 2023 r.
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Całą zabawę poprowadziła p. Karolina - instruktorka tańca . Podczas prezentacji strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Nasi „przebierańcy” świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach . Nie zabrakło również konkursów, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym milusińskim, to było głównym celem tego balu. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok. Dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w udany przebieg tegorocznego Balu.

WYJAZD DO KINA -15 II 2023 r.
Dzieci z grupy Wiewiórek i Zajączków wraz z nauczycielkami i opiekunkami udały się na film pt.: Pszczółka Maja – mały wielki skarb do kina Helios w Rzeszowie.
To kolejne przygody Mai i Gucia, tym razem po spotkaniu tajemniczego wędrowca, który powierza pszczółkom – mały wielki skarb – tajemnicze złote jajeczko. Zadaniem przyjaciół, jest dostarczenie go do pałacu na Zielonym Wzgórzu - siedzibie mrówek. Podróż pełna niebezpieczeństw, przygód zakończona sukcesem, ale też niespodzianką, bowiem z jajka wykluwa się - mała mrówka księżniczka. Maleństwo, zyskuje ogromną sympatię wszystkich mieszkańców. Misja Mai i Gucia została więc zakończona kolejnym sukcesem i powiększeniem dobra oraz życzliwości wśród mieszkańców łąki.

BABCIA I DZIADEK - 7 II 2023 r.
Dzisiejsze popołudnie , to czas poświęcony naszym Kochanym Babciom i Dziadziom. Po przerwie spowodowanej pandemią , znów mogliśmy się spotkać, wszyscy razem na wspólnej Eucharystii w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Michał, on także podkreślił w kazaniu jak ważni w życiu są nasi Dziadziowie oraz Babcie, jak trzeba o nich pamiętać i być wdzięcznym. Po zakończonej celebracji naszym Seniorom poświęcony był program artystyczny, zaś na zakończenie wszyscy zaproszeni otrzymali drobne, własnoręcznie wykonane podarunki. Babciu i Dziadziu – Kochamy Was!

TEATRZYK EDEN 3 II 2023 r.
Naszym Gościem był Teatrzyk Eden, który przedstawił dzieciom spektakl pt.: Najlepszy Przyjaciel. To wzruszająca historia niewidomego Tobiasza, który by odzyskać wzrok posyła swego syna - Tobiego po lekarstwo. Tobi, podejmuje podróż pełnej przygód. Towarzyszy mu w drodze Anioł Rafał oraz Rysio - wędrowiec, dzięki nim Tobi dociera do przyjaciela rodziny Grzesia, który ofiarowuje pieniążki na zakup lekarstwa dla chorego Taty. Całe przedstawienie ukazuje wartość przyjaźni oraz, to w jaki sposób możemy pomóc innym. Dziękujemy Artystom, za wspaniały występ i wspólną zabawę.  

AUDYCJA MUZYCZNA - 1II 2023 r.
Odbyła się audycja muzyczna pt.: „Instrumenty perkusyjne świata”, prowadzona przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem nasze przedszkolaki poznały egzotyczne instrumenty z różnych krajów świata min.; Australii, Kuby a nawet Afryki. Były to instrumenty takie jak: fleksaton, vibra, didgeridoo, chekere, bongosy, kij deszczowy, guiro i berimbau. Dzieci były zachwycone, tym bardziej, że na prezentowanych instrumentach mogły samodzielnie zagrać.
Dziękujemy naszym Gościom za niezwykłą audycję i możliwość poznawania nowych instrumentów.

 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU ŚW. ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO - PATRONA PRZEDSZKOLA - 15 I 2023 r. 
W niedzielę w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej na naszym osiedlu , na Mszy świętej o godz. 12.00 uroczyście zakończyliśmy Rok poświęcony Osobie naszego Patrona przedszkola - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Kolejny raz w świątyni zgromadziły się przedszkolaki wraz z rodzicami; czciciele oraz ci wierni , którzy otrzymali łaski przez wstawiennictwo naszego Patrona. Na tę okoliczność przyjechały Siostry z różnych stron Polski – Warszawy , Krakowa i okolic a ks. Proboszcz który przewodniczył Liturgii, wygłosił kazanie o naszym Patronie. Miłym akcentem był udział Absolwenta przedszkola – Antoniego, który jest obecnie w 1 klasie . Antoś zaśpiewał psalm responsoryjny. Na Eucharystii byli też muzycy z kapeli regionalnej „Budziwojce”, którzy śpiewem uświetniali całość. Św. Zygmuncie - prowadź nas. Św. Zygmuncie – w każdy czas. Św. Zygmuncie  – oręduj za nami , byśmy Bogu zaufali!

 PRZEDSZKOLNE JASEŁKA - 10 I 2023 r. 
Dziś w przedszkolu, po długim czasie przygotowań, przestawiamy Jasełka. Z wielkimi emocjami dla WSZYSTKICH : dzieci - jako aktorów; Rodziców - jako widowni. Widowisko o Bożym Narodzeniu, na wzór średniowiecznych przedstawień franciszkańskich. Nazwa wywodzi się z języka staropolskiego - jasło, co oznacza – Żłób. „Sezon” otworzyła najstarsza grupa – 6 latków. W kolejnych dniach pozostałe grupy. Każdy spektakl niesamowity, przemyślany i przygotowany pod każdym względem. Pełen rożnych postaci, muzyki , tańca i kolęd w historii o Narodzinach Pana Jezusa na Ziemi. Tak po każdym występie przedszkolaków, powtarzała się jedna sytuacja –szczęście, uśmiech na twarzy a nawet łzy wzruszeń tak u dużych jak i małych – wszystkich - Dzieci Bożych. „Podnieś rękę Boże Dziecię i błogosław Ojczyznę miłą, dom nasz i majętność całą”

WIGILIA W PRZEDSZKOLU - 23 XII 2022 r. 
Pójdźmy wszyscy do stajenki… zgromadzeni z całym przedszkolem przy Żłóbku Jezusa wraz z Maryją i Św. Józefem , modlitwą i wysłuchaniem fragmentu o Narodzinach Pana Jezusa rozpoczynamy uroczyste świętowanie. Pełni życzliwości i serdeczności, dzielimy się opłatkiem - białym chlebem, symbolem Jezusa, spożywamy świąteczne potrawy a po nich kolędujemy z wielkiej radości , która przepełnia serce bo Pan Jezus się narodził. Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą; dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami! A Słowo Ciałem się stało i mieszkało miedzy nami.

MSZA ŚWIĘTA KU CZCI PATRONA PRZEDSZKOLA – Św. Zygmunta Szczęsnego - 17 XII 2022 r.
Dziś, jak każdego 17 dnia miesiąca spotykamy się by uczcić naszego Patrona - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, dziękować za jego opiekę nad naszym przedszkolem oraz za wszelkie łaski otrzymane za jego wstawiennictwem.

TEATR EDEN – Opowieść Wigilijna  - 14 XII 2022 r.
W tym dniu do przedszkola przyjechał Teatr Eden ze spektaklem pt.: Opowieść Wigilijna. To adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Karola Dickensa; historia o głębokim doświadczeniu i przemianie Ebenezera Scrooge’a. Główny bohater - zakochany we własnych pieniądzach jest ponurym samotnikiem, który nie lubi ludzi, nawet najbliższych. Ebenezer, pod wpływem wizji, przemienia się w noc wigilijną – Staje się serdecznym i ciepłym człowiekiem otwartym na potrzeby innych. Spektakl uświadomił najmłodszym, iż miłośći rodzina są ważniejsze niż pieniądze czy dobra materialne. Doskonała gra aktorska, zaangażowanie dzieci do udziału w przedstawieniu pozostawiły u przedszkolaków niezapomniane wspomnienia.

SPOTKANIE z p. Barbarą z Fundacji Felineus - 12 XII 2022 r.
Gościem w grupie Wiewiórek i Zajączków była p. Basia z Fundacji Felineus. Jest to fundacja, która działa w Rzeszowie a jej celem jest pomoc i opieka nad zwierzętami bezdomnymi, szerzenie idei ochrony praw zwierząt a także edukacja w tym zakresie. Przedszkolaki zapoznały się z wieloma informacjami na temat opieki nad swoimi pupilami; poznały trzy koty, które zaadoptowała p. Basia, jak mieszkają czym się bawią oglądając zdjęcia. Miały możliwość pobawić się kocimi maskotkami oraz wykonać koncert piosenek o zwierzakach dla i z p. Basią. P. BASIU DZIĘKUJEMY!!!

MOBILNA FILHARMONIA - "Świąteczne zwyczaje, te duże i małe" - 7XII 2022 r.
Po raz kolejny do naszego przedszkola zawitali muzycy z Mobilnej Filharmonii. W klimacie zimowo – świątecznym artyści przedstawili Świąteczne zwyczaje, te duże i małe, czyli wszystko co wiąże się z zimą oraz przygotowaniami do przeżywania najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia w piosence. Na zakończenie audycji przeprowadzony został mały konkurs kolędowy w wersji instrumentalnej. Dzieci podjęły melodie wszystkich zaproponowanych zagadek i ku miłemu zaskoczeniu prowadzących, wszystkie rozwiązały z wielkim sukcesem.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA - 6 XII 2022 r.
Święty Mikołaju, cały długi rok czekamy… nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie przedszkolaki od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały w stronę drzwi oraz nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków . Ulubiony Gość nie zawiódł i przybył punktualnie z obfitością podarunków: dla każdego dziecka i każdej grupy. Nie zapomniał także o naszych Paniach i Siostrach , które obdarował sympatyczną paczuszką. W zamian od dzieci z przyjemnością wysłuchał: wierszyków, piosenek i otrzymał w podziękowaniu za wizytę - osobiście przygotowane przez dzieci prace plastyczne. Przedszkolaki zaprosiły Św. Mikołaja ponownie, na co on z wielka radością i uśmiechem odpowiedział – Przyjadę!

WARSZTATY EDUKACYJNE - ŚWIAT ROBOTYKI - 2 XII 2022 r.
Dzisiejsze warsztaty były wyjątkowe, Dzieci miały możliwość budowania robotów ze specjalnych zestawów klocków firmy Lego. Po krótkim wprowadzeniu przez
p. Instruktora , dzieci przy pomocy tabletu zaprogramowały własnego robota a następnie konstruowały pomysł z klocków łącząc je z czujnikami i silnikami. Największą radością było „ożywienie” konstrukcji i możliwość zabawy.

KONCERT MOBILNEJ FILHARMONI - 25 XI 2022 r.
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię z repertuarem " Polski Śpiewnik Narodowy". Muzycy wprowadzili dzieci w patriotyczny nastrój poprzez wspólne śpiewanie pieśni " Wojenko wojenko" , " Przybyli ułani pod okienko " itp. Koncert wywołał radość na twarzach przedszkolaków i pobudził do dumy z bycia Polakiem co wyrażało się podczas wspólnego śpiewu z Artystami.

AUDYCJA MUZYCZNA - 23 XI 2022 r.
Gośćmi w przedszkolu byli muzycy ze Szkoły Muzycznej Yamaha, którzy zaprezentowali nam instrumenty strunowe szarpane. Były to: kontrabas, wiolonczela a także rożne rodzaje gitar: gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa. Dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a przede wszystkim dobrej zabawy i zachętę do rozwijania indywidualnych talentów.

RODZINNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ - 10 XI 2022 r.
Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci i ich rodziny z naszego przedszkola. Najmłodsi wykonawcy to dzieci z grupy Misiów, kolejno z grupy Sarenek , Wiewiórek i najstarsi z grupy Zajączków. Wszystkim uczestnikom  towarzyszyli  rodzice oraz młodsze rodzeństwo. Występom przyglądało się szacowne Jury , które miało nie łatwą pracę podczas oceniania przedstawianego repertuaru. Decyzja jednak zapadła- wszystkim za włożone serce i śpiew dla naszej Ojczyzny przyznano 1- miejsca oraz nagrody rzeczowe.

Na zakończenie Przeglądu Piosenki Patriotycznej, tradycyjne wspólne zdjęcie. Mimo podniosłej atmosfery poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina, ze jesteśmy Polką i Polakiem – dziewczynką fajną i chłopakiem oraz , ze kochamy POLSKĘ z wszystkich sił.

BAL ŚWIĘTEGO ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO - 03 XI 2022 r.
Dziś do naszego przedszkola „zjechało” całe niebo na bal ku czci Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Dzieci przebrane za Świętych uczciły 200- tną Rocznicę Urodzin Patrona naszego przedszkola. Podczas wspaniałej zabawy przy dobrej muzyce odbywały się : konkursy o tematyce religijnej, quiz wiedzy
o naszym Patronie, prezentacje strojów Świętych. Momentem na który wszyscy czekali był - Tort Urodzinowy, przygotowany przez naszą Panią Iwonkę - szefową kuchni a składający się z 200 muffinek. Przy dźwięku fanfar , fajerwerkach, oklaskach i głośnym WOW!!! wszystkich zebranych - Tort wjechał na salę . Wszyscy zebrani – dzieci i personel przedszkola odśpiewali tradycyjne „100- lat” oraz „Ktoś ma dzisiaj urodziny” a następnie udali się na poczęstunek. Po nim zabawa trwała do samego obiadu. Na zakończenie świętowania, każdy przedszkolak otrzymał do domu pamiątkowy balonik. Wspomnienia po balu zostały na długo w pamięci dzieci.

WYCIECZKA - 18 X 2022 r.

Korzystając z pięknej jesiennej aury dzieci z grup Zajączków i Wiewiórek pojechały kursowym autobusem MPK do Przylasku w Hermanowej. Przemierzając leśne ścieżki udały się do kapliczki Matki Bożej. Tam na miejscu przyłączyły się do ogólnoświatowej kampanii – Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na świecie. Wspólnie odmawiając wyznaczoną modlitwę i różaniec. Po modlitwie dzieci śledziły jak zmienia się przyroda jesienią; rozwijały wiedzę , sprawnośći umiejętności poruszania się po górkach, dolinkach. Szczęśliwe i bogate o nowe doświadczenia powróciły do przedszkola na obiadek.

DZIEŃ POŚWIĘCONY PATRONOWI  PRZEDSZKOLA - 17 X 2022 r.
17 dzień miesiąca jest poświęcony św. Zygmuntowi Szczęsnemu Felińskiemu, Założycielowi Sióstr Rodziny Maryi oraz Patronowi naszego Przedszkola. Tym razem  ku czci Świętego została przygotowana akademia w wykonaniu dzieci 6-letnich, ich rodziców oraz sióstr. Wszyscy zgromadzeni w tym dniu w kościele Matki Bożej Śnieżnej, wzięli też udział we Mszy Świętej oraz nabożeństwie różańcowym. Wszystkim czcicielom i tym, którzy się włączyli do wspólnej modlitwy niech Pan Bóg błogosławi przez wstawiennictwo Świętego Zygmunta Szczęsnego.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO - LITERACKIEGO - 17 X 2022 r.
Dziś przed południem w przedszkolu zostały ogłoszone wyniki Rodzinnego Konkursu plastyczno – literackiego : Zygmunt Szczęsny Feliński oczami dziecka”. Wszystkim Rodzicom i dzieciom dziękujemy za udział w tym wydarzeniu; serce, umiejętnościi pomysłowość w wykonaniu prac. Wystawę konkursową , można podziwiać w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju do końca miesiąca .

WYJAZD DO MIASTECZKA DROGOWEGO - 14 X 2022 r.
Grupa Zajączków i Wiewiórek pojechała do Miasteczka Drogowego przy ul. Ks. Jałowego w Rzeszowie. Dzieci miały możliwość sprawdzenia wiedzy na temat znaków drogowych i poruszania się po ulicy według nich. Przy pięknej jesiennej pogodzie, doskonaliły umiejętności jazdy na hulajnogach. Wracając, przedszkolaczki na pytanie jak było – stwierdziły: Było SUPER!

 WYCIECZKA - 13 X 2022 r.
Dzieci z grupy Sarenek na wycieczkę wyruszyły autobusem linii 37 i już samo to było dla nich nie lada atrakcją. Podczas wyprawy do Przylasku w Hermanowej Sarenki podziwiały piękno jesiennej przyrody, zbierały dary jesieni (kolorowe liście, żołędzie, owoce klonu i grzyby) oraz nazywały napotkane drzewa. Nasze dzielne przedszkolaki niestrudzenie pokonywały wszystkie leśne wzniesienia i górki. Oczywiście, nie zabrakło też chwili zadumy oraz pokłonienia się Matce Bożej w kaplicy. Dzieci wróciły do przedszkola równie szczęśliwe, jak i zmęczone.

AUDYCJA MUZYCZNA - 5 X 2022 r.
 Przedszkolaki w kolejnej Audycji Szkoły Muzycznej Yamaha miały możliwość spotkania z P. Kamilą Mokrzycką – aktorką. Pani Kamila zaprezentowała dzieciom sekrety gry aktorskiej. Wspólnie z nimi tworzyła scenki dramowe i „nagrywała” klapsy filmowe. Wielką radość, było słychać daleko aż do naszych sąsiadów.

PAŹDZIERNIK- MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU
Rozpoczął się miesiąc poświęcony Matce Bożej i modlitwie różańcowej. Kochamy i czcimy Maryję rozważając jej tajemnice podczas nabożeństwa różańcowego.

KORONKA NA ULICACH MIAST SWIATA - 28 IX 2022 r.
Dziś o godzinie 15.00 z całym przedszkolem modliliśmy się pod Krzyżem Misyjnym obok naszego kościoła, włączając się przez to w modlitewną inicjatywę: Koronki do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast Świata. Na modlitwie, szczególnie prosiliśmy o pokój na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie
i bezpieczeństwo dla naszej Ojczyzny. Wraz z nami modliło się wielu rodziców oraz parafian.

AKCJA CZYTELNICZA - 26 IX 2022 r.
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, rozpoczęła się na nowo Akcja Czytelnicza – Cała Polska Czyta dzieciom. Z wielką przyjemnością w grupie Zajączków powitaliśmy Mamusię Lenki, która przeczytała nam o wartości bycia wdzięcznym wobec P. Boga i innych ludzi za otrzymane dobro.

WARSZTATY "KREATYWNY ŚWIAT DZIECKA - ŚWIAT MALARSTWA" - 16 IX 2022 r.
Dziś podczas warsztatów edukacyjnych do Świata Malarstwa zabrał dzieci P. Rafał. Przedszkolaki, od maluszków do starszaków, poszerzały wiedzę nt. malarstwa od najdawniejszych czasów. Na koniec spotkania, dzieci fantastycznie bawiły się doskonaląc umiejętności w tworzeniu własnego obrazu na płótnie. Szczęśliwi Mali artyści , zabrali bezcenną sztukę do domu.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA - 16 IX 2022 r.
Z wielką radością, podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej rozpoczęliśmy kolejny rok przedszkolny. Wraz z rodzicami , naszymi Paniami oraz Siostrami, prosiliśmy Dobrego Pana Boga wszelkie łaski na ten czas przez wstawiennictwo naszego Patrona – Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

AKADEMIA TAŃCA I RUCHU - 15 IX 2022 r.
Z wizytą do Przedszkolaczków przyjechała Akademia Tańca i Ruchu. Tancerze zaprezentowali tańce : Disco dance oraz balet, jednocześnie zachęcając do pielęgnowania własnych pasji i dzielenia się talentami z każdej dziedziny. Na dobry start – tanieC. Dzieciom bardzo podobały się występy o czym świadczyły gromkie brawa po każdym występie.

© 2024 Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Z. Sz. Felińskiego
ul. Ks. Kazimierza Guzego 4, 35-317 Rzeszów