Z życia przedszkola rok 2022/2023

BAL KARNAWAŁOWY - 16 II 2023 r.
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Całą zabawę poprowadziła p. Karolina - instruktorka tańca . Podczas prezentacji strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Nasi „przebierańcy” świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach . Nie zabrakło również konkursów, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym milusińskim, to było głównym celem tego balu. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok. Dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w udany przebieg tegorocznego Balu.

WYJAZD DO KINA -15 II 2023 r.
Dzieci z grupy Wiewiórek i Zajączków wraz z nauczycielkami i opiekunkami udały się na film pt.: Pszczółka Maja – mały wielki skarb do kina Helios w Rzeszowie.
To kolejne przygody Mai i Gucia, tym razem po spotkaniu tajemniczego wędrowca, który powierza pszczółkom – mały wielki skarb – tajemnicze złote jajeczko. Zadaniem przyjaciół, jest dostarczenie go do pałacu na Zielonym Wzgórzu - siedzibie mrówek. Podróż pełna niebezpieczeństw, przygód zakończona sukcesem, ale też niespodzianką, bowiem z jajka wykluwa się - mała mrówka księżniczka. Maleństwo, zyskuje ogromną sympatię wszystkich mieszkańców. Misja Mai i Gucia została więc zakończona kolejnym sukcesem i powiększeniem dobra oraz życzliwości wśród mieszkańców łąki.

BABCIA I DZIADEK - 7 II 2023 r.
Dzisiejsze popołudnie , to czas poświęcony naszym Kochanym Babciom i Dziadziom. Po przerwie spowodowanej pandemią , znów mogliśmy się spotkać, wszyscy razem na wspólnej Eucharystii w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Michał, on także podkreślił w kazaniu jak ważni w życiu są nasi Dziadziowie oraz Babcie, jak trzeba o nich pamiętać i być wdzięcznym. Po zakończonej celebracji naszym Seniorom poświęcony był program artystyczny, zaś na zakończenie wszyscy zaproszeni otrzymali drobne, własnoręcznie wykonane podarunki. Babciu i Dziadziu – Kochamy Was!

TEATRZYK EDEN 3 II 2023 r.
Naszym Gościem był Teatrzyk Eden, który przedstawił dzieciom spektakl pt.: Najlepszy Przyjaciel. To wzruszająca historia niewidomego Tobiasza, który by odzyskać wzrok posyła swego syna - Tobiego po lekarstwo. Tobi, podejmuje podróż pełnej przygód. Towarzyszy mu w drodze Anioł Rafał oraz Rysio - wędrowiec, dzięki nim Tobi dociera do przyjaciela rodziny Grzesia, który ofiarowuje pieniążki na zakup lekarstwa dla chorego Taty. Całe przedstawienie ukazuje wartość przyjaźni oraz, to w jaki sposób możemy pomóc innym. Dziękujemy Artystom, za wspaniały występ i wspólną zabawę.  

AUDYCJA MUZYCZNA - 1II 2023 r.
Odbyła się audycja muzyczna pt.: „Instrumenty perkusyjne świata”, prowadzona przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem nasze przedszkolaki poznały egzotyczne instrumenty z różnych krajów świata min.; Australii, Kuby a nawet Afryki. Były to instrumenty takie jak: fleksaton, vibra, didgeridoo, chekere, bongosy, kij deszczowy, guiro i berimbau. Dzieci były zachwycone, tym bardziej, że na prezentowanych instrumentach mogły samodzielnie zagrać.
Dziękujemy naszym Gościom za niezwykłą audycję i możliwość poznawania nowych instrumentów.

 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU ŚW. ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO - PATRONA PRZEDSZKOLA - 15 I 2023 r. 
W niedzielę w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej na naszym osiedlu , na Mszy świętej o godz. 12.00 uroczyście zakończyliśmy Rok poświęcony Osobie naszego Patrona przedszkola - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Kolejny raz w świątyni zgromadziły się przedszkolaki wraz z rodzicami; czciciele oraz ci wierni , którzy otrzymali łaski przez wstawiennictwo naszego Patrona. Na tę okoliczność przyjechały Siostry z różnych stron Polski – Warszawy , Krakowa i okolic a ks. Proboszcz który przewodniczył Liturgii, wygłosił kazanie o naszym Patronie. Miłym akcentem był udział Absolwenta przedszkola – Antoniego, który jest obecnie w 1 klasie . Antoś zaśpiewał psalm responsoryjny. Na Eucharystii byli też muzycy z kapeli regionalnej „Budziwojce”, którzy śpiewem uświetniali całość. Św. Zygmuncie - prowadź nas. Św. Zygmuncie – w każdy czas. Św. Zygmuncie  – oręduj za nami , byśmy Bogu zaufali!

 PRZEDSZKOLNE JASEŁKA - 10 I 2023 r. 
Dziś w przedszkolu, po długim czasie przygotowań, przestawiamy Jasełka. Z wielkimi emocjami dla WSZYSTKICH : dzieci - jako aktorów; Rodziców - jako widowni. Widowisko o Bożym Narodzeniu, na wzór średniowiecznych przedstawień franciszkańskich. Nazwa wywodzi się z języka staropolskiego - jasło, co oznacza – Żłób. „Sezon” otworzyła najstarsza grupa – 6 latków. W kolejnych dniach pozostałe grupy. Każdy spektakl niesamowity, przemyślany i przygotowany pod każdym względem. Pełen rożnych postaci, muzyki , tańca i kolęd w historii o Narodzinach Pana Jezusa na Ziemi. Tak po każdym występie przedszkolaków, powtarzała się jedna sytuacja –szczęście, uśmiech na twarzy a nawet łzy wzruszeń tak u dużych jak i małych – wszystkich - Dzieci Bożych. „Podnieś rękę Boże Dziecię i błogosław Ojczyznę miłą, dom nasz i majętność całą”

WIGILIA W PRZEDSZKOLU - 23 XII 2022 r. 
Pójdźmy wszyscy do stajenki… zgromadzeni z całym przedszkolem przy Żłóbku Jezusa wraz z Maryją i Św. Józefem , modlitwą i wysłuchaniem fragmentu o Narodzinach Pana Jezusa rozpoczynamy uroczyste świętowanie. Pełni życzliwości i serdeczności, dzielimy się opłatkiem - białym chlebem, symbolem Jezusa, spożywamy świąteczne potrawy a po nich kolędujemy z wielkiej radości , która przepełnia serce bo Pan Jezus się narodził. Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą; dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami! A Słowo Ciałem się stało i mieszkało miedzy nami.

MSZA ŚWIĘTA KU CZCI PATRONA PRZEDSZKOLA – Św. Zygmunta Szczęsnego - 17 XII 2022 r.
Dziś, jak każdego 17 dnia miesiąca spotykamy się by uczcić naszego Patrona - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, dziękować za jego opiekę nad naszym przedszkolem oraz za wszelkie łaski otrzymane za jego wstawiennictwem.

TEATR EDEN – Opowieść Wigilijna  - 14 XII 2022 r.
W tym dniu do przedszkola przyjechał Teatr Eden ze spektaklem pt.: Opowieść Wigilijna. To adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści Karola Dickensa; historia o głębokim doświadczeniu i przemianie Ebenezera Scrooge’a. Główny bohater - zakochany we własnych pieniądzach jest ponurym samotnikiem, który nie lubi ludzi, nawet najbliższych. Ebenezer, pod wpływem wizji, przemienia się w noc wigilijną – Staje się serdecznym i ciepłym człowiekiem otwartym na potrzeby innych. Spektakl uświadomił najmłodszym, iż miłośći rodzina są ważniejsze niż pieniądze czy dobra materialne. Doskonała gra aktorska, zaangażowanie dzieci do udziału w przedstawieniu pozostawiły u przedszkolaków niezapomniane wspomnienia.

SPOTKANIE z p. Barbarą z Fundacji Felineus - 12 XII 2022 r.
Gościem w grupie Wiewiórek i Zajączków była p. Basia z Fundacji Felineus. Jest to fundacja, która działa w Rzeszowie a jej celem jest pomoc i opieka nad zwierzętami bezdomnymi, szerzenie idei ochrony praw zwierząt a także edukacja w tym zakresie. Przedszkolaki zapoznały się z wieloma informacjami na temat opieki nad swoimi pupilami; poznały trzy koty, które zaadoptowała p. Basia, jak mieszkają czym się bawią oglądając zdjęcia. Miały możliwość pobawić się kocimi maskotkami oraz wykonać koncert piosenek o zwierzakach dla i z p. Basią. P. BASIU DZIĘKUJEMY!!!

MOBILNA FILHARMONIA - "Świąteczne zwyczaje, te duże i małe" - 7XII 2022 r.
Po raz kolejny do naszego przedszkola zawitali muzycy z Mobilnej Filharmonii. W klimacie zimowo – świątecznym artyści przedstawili Świąteczne zwyczaje, te duże i małe, czyli wszystko co wiąże się z zimą oraz przygotowaniami do przeżywania najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia w piosence. Na zakończenie audycji przeprowadzony został mały konkurs kolędowy w wersji instrumentalnej. Dzieci podjęły melodie wszystkich zaproponowanych zagadek i ku miłemu zaskoczeniu prowadzących, wszystkie rozwiązały z wielkim sukcesem.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA - 6 XII 2022 r.
Święty Mikołaju, cały długi rok czekamy… nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie przedszkolaki od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały w stronę drzwi oraz nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków . Ulubiony Gość nie zawiódł i przybył punktualnie z obfitością podarunków: dla każdego dziecka i każdej grupy. Nie zapomniał także o naszych Paniach i Siostrach , które obdarował sympatyczną paczuszką. W zamian od dzieci z przyjemnością wysłuchał: wierszyków, piosenek i otrzymał w podziękowaniu za wizytę - osobiście przygotowane przez dzieci prace plastyczne. Przedszkolaki zaprosiły Św. Mikołaja ponownie, na co on z wielka radością i uśmiechem odpowiedział – Przyjadę!

WARSZTATY EDUKACYJNE - ŚWIAT ROBOTYKI - 2 XII 2022 r.
Dzisiejsze warsztaty były wyjątkowe, Dzieci miały możliwość budowania robotów ze specjalnych zestawów klocków firmy Lego. Po krótkim wprowadzeniu przez
p. Instruktora , dzieci przy pomocy tabletu zaprogramowały własnego robota a następnie konstruowały pomysł z klocków łącząc je z czujnikami i silnikami. Największą radością było „ożywienie” konstrukcji i możliwość zabawy.

KONCERT MOBILNEJ FILHARMONI - 25 XI 2022 r.
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy Mobilną Filharmonię z repertuarem " Polski Śpiewnik Narodowy". Muzycy wprowadzili dzieci w patriotyczny nastrój poprzez wspólne śpiewanie pieśni " Wojenko wojenko" , " Przybyli ułani pod okienko " itp. Koncert wywołał radość na twarzach przedszkolaków i pobudził do dumy z bycia Polakiem co wyrażało się podczas wspólnego śpiewu z Artystami.

AUDYCJA MUZYCZNA - 23 XI 2022 r.
Gośćmi w przedszkolu byli muzycy ze Szkoły Muzycznej Yamaha, którzy zaprezentowali nam instrumenty strunowe szarpane. Były to: kontrabas, wiolonczela a także rożne rodzaje gitar: gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa. Dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a przede wszystkim dobrej zabawy i zachętę do rozwijania indywidualnych talentów.

RODZINNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ - 10 XI 2022 r.
Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci i ich rodziny z naszego przedszkola. Najmłodsi wykonawcy to dzieci z grupy Misiów, kolejno z grupy Sarenek , Wiewiórek i najstarsi z grupy Zajączków. Wszystkim uczestnikom  towarzyszyli  rodzice oraz młodsze rodzeństwo. Występom przyglądało się szacowne Jury , które miało nie łatwą pracę podczas oceniania przedstawianego repertuaru. Decyzja jednak zapadła- wszystkim za włożone serce i śpiew dla naszej Ojczyzny przyznano 1- miejsca oraz nagrody rzeczowe.

Na zakończenie Przeglądu Piosenki Patriotycznej, tradycyjne wspólne zdjęcie. Mimo podniosłej atmosfery poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina, ze jesteśmy Polką i Polakiem – dziewczynką fajną i chłopakiem oraz , ze kochamy POLSKĘ z wszystkich sił.

BAL ŚWIĘTEGO ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO - 03 XI 2022 r.
Dziś do naszego przedszkola „zjechało” całe niebo na bal ku czci Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Dzieci przebrane za Świętych uczciły 200- tną Rocznicę Urodzin Patrona naszego przedszkola. Podczas wspaniałej zabawy przy dobrej muzyce odbywały się : konkursy o tematyce religijnej, quiz wiedzy
o naszym Patronie, prezentacje strojów Świętych. Momentem na który wszyscy czekali był - Tort Urodzinowy, przygotowany przez naszą Panią Iwonkę - szefową kuchni a składający się z 200 muffinek. Przy dźwięku fanfar , fajerwerkach, oklaskach i głośnym WOW!!! wszystkich zebranych - Tort wjechał na salę . Wszyscy zebrani – dzieci i personel przedszkola odśpiewali tradycyjne „100- lat” oraz „Ktoś ma dzisiaj urodziny” a następnie udali się na poczęstunek. Po nim zabawa trwała do samego obiadu. Na zakończenie świętowania, każdy przedszkolak otrzymał do domu pamiątkowy balonik. Wspomnienia po balu zostały na długo w pamięci dzieci.

WYCIECZKA - 18 X 2022 r.

Korzystając z pięknej jesiennej aury dzieci z grup Zajączków i Wiewiórek pojechały kursowym autobusem MPK do Przylasku w Hermanowej. Przemierzając leśne ścieżki udały się do kapliczki Matki Bożej. Tam na miejscu przyłączyły się do ogólnoświatowej kampanii – Milion dzieci modli się na różańcu o pokój na świecie. Wspólnie odmawiając wyznaczoną modlitwę i różaniec. Po modlitwie dzieci śledziły jak zmienia się przyroda jesienią; rozwijały wiedzę , sprawnośći umiejętności poruszania się po górkach, dolinkach. Szczęśliwe i bogate o nowe doświadczenia powróciły do przedszkola na obiadek.

DZIEŃ POŚWIĘCONY PATRONOWI  PRZEDSZKOLA - 17 X 2022 r.
17 dzień miesiąca jest poświęcony św. Zygmuntowi Szczęsnemu Felińskiemu, Założycielowi Sióstr Rodziny Maryi oraz Patronowi naszego Przedszkola. Tym razem  ku czci Świętego została przygotowana akademia w wykonaniu dzieci 6-letnich, ich rodziców oraz sióstr. Wszyscy zgromadzeni w tym dniu w kościele Matki Bożej Śnieżnej, wzięli też udział we Mszy Świętej oraz nabożeństwie różańcowym. Wszystkim czcicielom i tym, którzy się włączyli do wspólnej modlitwy niech Pan Bóg błogosławi przez wstawiennictwo Świętego Zygmunta Szczęsnego.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO - LITERACKIEGO - 17 X 2022 r.
Dziś przed południem w przedszkolu zostały ogłoszone wyniki Rodzinnego Konkursu plastyczno – literackiego : Zygmunt Szczęsny Feliński oczami dziecka”. Wszystkim Rodzicom i dzieciom dziękujemy za udział w tym wydarzeniu; serce, umiejętnościi pomysłowość w wykonaniu prac. Wystawę konkursową , można podziwiać w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju do końca miesiąca .

WYJAZD DO MIASTECZKA DROGOWEGO - 14 X 2022 r.
Grupa Zajączków i Wiewiórek pojechała do Miasteczka Drogowego przy ul. Ks. Jałowego w Rzeszowie. Dzieci miały możliwość sprawdzenia wiedzy na temat znaków drogowych i poruszania się po ulicy według nich. Przy pięknej jesiennej pogodzie, doskonaliły umiejętności jazdy na hulajnogach. Wracając, przedszkolaczki na pytanie jak było – stwierdziły: Było SUPER!

 WYCIECZKA - 13 X 2022 r.
Dzieci z grupy Sarenek na wycieczkę wyruszyły autobusem linii 37 i już samo to było dla nich nie lada atrakcją. Podczas wyprawy do Przylasku w Hermanowej Sarenki podziwiały piękno jesiennej przyrody, zbierały dary jesieni (kolorowe liście, żołędzie, owoce klonu i grzyby) oraz nazywały napotkane drzewa. Nasze dzielne przedszkolaki niestrudzenie pokonywały wszystkie leśne wzniesienia i górki. Oczywiście, nie zabrakło też chwili zadumy oraz pokłonienia się Matce Bożej w kaplicy. Dzieci wróciły do przedszkola równie szczęśliwe, jak i zmęczone.

AUDYCJA MUZYCZNA - 5 X 2022 r.
 Przedszkolaki w kolejnej Audycji Szkoły Muzycznej Yamaha miały możliwość spotkania z P. Kamilą Mokrzycką – aktorką. Pani Kamila zaprezentowała dzieciom sekrety gry aktorskiej. Wspólnie z nimi tworzyła scenki dramowe i „nagrywała” klapsy filmowe. Wielką radość, było słychać daleko aż do naszych sąsiadów.

PAŹDZIERNIK- MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU
Rozpoczął się miesiąc poświęcony Matce Bożej i modlitwie różańcowej. Kochamy i czcimy Maryję rozważając jej tajemnice podczas nabożeństwa różańcowego.

KORONKA NA ULICACH MIAST SWIATA - 28 IX 2022 r.
Dziś o godzinie 15.00 z całym przedszkolem modliliśmy się pod Krzyżem Misyjnym obok naszego kościoła, włączając się przez to w modlitewną inicjatywę: Koronki do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast Świata. Na modlitwie, szczególnie prosiliśmy o pokój na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie
i bezpieczeństwo dla naszej Ojczyzny. Wraz z nami modliło się wielu rodziców oraz parafian.

AKCJA CZYTELNICZA - 26 IX 2022 r.
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, rozpoczęła się na nowo Akcja Czytelnicza – Cała Polska Czyta dzieciom. Z wielką przyjemnością w grupie Zajączków powitaliśmy Mamusię Lenki, która przeczytała nam o wartości bycia wdzięcznym wobec P. Boga i innych ludzi za otrzymane dobro.

WARSZTATY "KREATYWNY ŚWIAT DZIECKA - ŚWIAT MALARSTWA" - 16 IX 2022 r.
Dziś podczas warsztatów edukacyjnych do Świata Malarstwa zabrał dzieci P. Rafał. Przedszkolaki, od maluszków do starszaków, poszerzały wiedzę nt. malarstwa od najdawniejszych czasów. Na koniec spotkania, dzieci fantastycznie bawiły się doskonaląc umiejętności w tworzeniu własnego obrazu na płótnie. Szczęśliwi Mali artyści , zabrali bezcenną sztukę do domu.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA - 16 IX 2022 r.
Z wielką radością, podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej rozpoczęliśmy kolejny rok przedszkolny. Wraz z rodzicami , naszymi Paniami oraz Siostrami, prosiliśmy Dobrego Pana Boga wszelkie łaski na ten czas przez wstawiennictwo naszego Patrona – Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

AKADEMIA TAŃCA I RUCHU - 15 IX 2022 r.
Z wizytą do Przedszkolaczków przyjechała Akademia Tańca i Ruchu. Tancerze zaprezentowali tańce : Disco dance oraz balet, jednocześnie zachęcając do pielęgnowania własnych pasji i dzielenia się talentami z każdej dziedziny. Na dobry start – tanieC. Dzieciom bardzo podobały się występy o czym świadczyły gromkie brawa po każdym występie.

© 2023 Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Z. Sz. Felińskiego
ul. Ks. Kazimierza Guzego 4, 35-317 Rzeszów